Twee gevels, één huis MÈÊEm Barlheze 23/25 'Het huis van mijn grootvader stond in een sjofele buurt, de Halterstraat. Er stonden altijd vrouwen aan de waschtobbe. Het straatje kwam uit op een gezellig oud pleintje, waar een antieke stadspomp stond, die me erg boeide.' Een 'getimmerd huis' uit 1622 Toen Anton Gijselhart hoorde dat het pand op nummer 23 vrij kwam, wilde hij het graag huren van de Stichting Wijnhuisfonds. Die kocht de twee panden 23 en 25 in 1975 voor 38.000 gulden van een slager. De panden hadden zwaar te lijden gehad door een brand en werden voor 328.000 gulden gerestaureerd. In 2013 was het huis flink uitgewoond en toe aan een nieuwe restauratie. Het bestuur van het Wijnhuis Fonds besloot het huis te verkopen en Gijselhart ging de uitdaging aan. Hij zag de bijzondere kenmerken van het monument en is nog steeds opgetogen over het feit dat hij, als particulier, eigenaar is van een stukje dertiende-eeuwse stadsmuur. Toen in 2016 het pand ernaast, dat kadastraal tot 2013 een perceel vormde met nummer 23, ook nog te koop kwam, bleek dit ideaal om een pianostudio te realiseren voor zijn partner Mirjam Wagter Smitt. Een plek waar zij nu als pianiste lesgeeft zonder de buren te storen. Tussen nummer 25 en nummer 27 zit namelijk een gang die het geluid absorbeert. Dat was ooit de gang waardoor koeien en varkens, luid protesterend, naar de slachtplaats achter de slagerswinkel werden gedreven. Op de fraaie voorgevel, met geprofileerde vensteromlijstingen, prijkt een jaartalsteen 1665. 'Klopt niet', aldus Anton. Als liefoebber

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 43