KaDEr: ZUTPHEN ALS INSPIRATOR BNG Erfgoed Symposium MEER INFO Het onderzoek van de TU Delft in Zutphen wordt gedaan vanuit het KaDEr-project voor de provincie Gelderland. Met de resultaten van het vier jaar durende onderzoek wil de provincie een nieuw beleidskader formuleren. En mogelijk ook voor de rest van Nederland. Bij KaDEr Gelderland (Karakteristiek Duurzaam Erfgoed Gelderland) draait het niet alleen om behoud van erfgoed, maar ook om bruikbaarheid, financiering en duurzaamheid ervan. Juist daar wringt nogal eens de schoen voor monumentenbeschermers. Bijvoorbeeld omdat een nieuwe functie of verbetering van de energie- efficiënte lijnrecht ingaat tegen de cultuurhistorische waarde van een monument. 'Je kunt een eeuwenoud gebouw niet zomaar met isolatie inpakken, want dan kunnen onvoorziene schades ontstaan', zegt projectleider Hielkje Zijlstra (leerstoel Heritage Design). 'Ons onderzoek moet wetenschappelijke onderbouwing leveren voor methoden die we gebruiken bij de aanpak van erfgoed.' VIER LIVING LABS Daarbij kijken de onderzoekers niet alleen op gebouwniveau. Er zijn vier Living Labs in Zutphen en die zijn gericht op verschillende schaalniveaus. Van Extra Large (XL) tot Small (S). Het meest grootschalige niveau betreft de aanpak van de Nieuwstad. Dit is een gemixt tussengebied met veel leegstand en een aantal schoolgebouwen uit de periode 1900-1980. Onderzoek en grondige analyse moet uitwijzen welke gebouwen het waard zijn om te behouden en welke juist kunnen sneuvelen. Kleinschaliger zijn de aanpak van het landgoed Reuversweerd (L) en een typologische verzameling van kerken en kloosters (M). Op gebouwniveau (S) krijgt hoogstwaarschijnlijk de pastorie van Zutphen een beurt. Naast de opleidingen Heritage Architecture en Climate Design Sustainability zijn ook de afdelingen Urbanism (Landscape) en MBE (Real Estate Management) betrokken. Zij werken in Zutphen samen met Gelderse monumentenorganisaties. De onderzoeksopdracht voor KaDEr Gelderland houdt verband met het vrijkomen van extra middelen voor restauraties. De provincie heeft recentelijk zijn afvalcentrales verkocht. Van de opbrengst wordt 33 miljoen geïnvesteerd in cultureel erfgoed, waarvan €8 miljoen in gebouwd erfgoed. Het vierjarig programma KaDEr Gelderland (€600.000) moet zorgen voor een verantwoorde besteding van dat bedrag. Aangezien Gelderland voorzitter is van het interprovinciaal overleg, is de verwachting dat de bevindingen uit het project ook in andere provincies zullen doordringen. St. Elisabeth kapel Op 29 maart 2018 wordt het BNG Erfgoed symposium gehouden in Zutphen. Overdag is een programma voor genodigden en aan het einde van de dag wordt bekend welke stad de BNG Erfgoedprijs 2018 in ontvangst mag nemen. Wilt u zelf de steigers op of bent u benieuwd wanneer het bezoekerscentrum geopend is? Kijk op www.nieuwstadskerk.nl en/of www.erfgoedwerkplaats.nl. 313 Hm Schoolgebouw waarin nu een deel van de Vrije School is gehuisvest Zutphensepracht.nl 41

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 41