Erfgoedwerkplaats Onderzoek TU Delft nonhh de toren is alweer dik 30 jaar geleden. Inmiddels groeien er boompjes in de toren, is de houtconstructie van de spits dringend aan restauratie toe en is het voegwerk aan de buitenkant slecht. En om de toren toegankelijk te maken voor publiek, wordt naast de originele smalle trappen een spiltrap aangebracht waarop bezoekers veilig naar boven kunnen klimmen. De St Jan werd tijdens de Open Monumentendagen in september 2016 uitgeroepen tot Monument van het Jaar 2016/2017, waarbij Het Comité Open Monumentendag Zutphen, de gemeente Zutphen en de Stichting Vrienden kerk Sint Jan de Doper en haar orgels de handen ineensloegen om sponsoren en fondsen te werven. Om alles te realiseren was meer dan een half miljoen euro nodig en inmiddels is het overgrote deel ingezameld. De restauratie kan door alle Zutphenaren publiekelijk worden gevolgd vanaf de steigers. Een andere ontwikkeling in de Nieuwstad is de komst van de Erfgoedwerkplaats en de samenwerking met de TU Delft. De Erfgoedwerkplaats zit sinds september in de oude pastorie van de St Jan aan de Tengnagelshoek. Er worden onder meer cursussen gegeven door Monumentenwacht, maar het is vooral de uitvalsbasis voor de internationale studenten van de TU Delft. Die gaan er de komende vier jaar onderzoek doen naar een gebiedsgerichte aanpak voor 'Klein Vaticaan', de Nieuwstad en omgeving. 'Uitgangspunt hierin is hoe je een historische omgeving duurzaam kunt verbeteren', aldus architect en universitair hoofddocent Job Roos van de TU Delft. 'Het onderzoek is een initiatief van de provincie Gelderland. Ze geeft jaarlijks veel geld uit aan erfgoed en wilde daarom graag monitoren hoe dat kan hoe dat ook écht duurzaam gebeurt. Duurzaam verbeteren betekent namelijk kijken of toekomstige generaties weer een tijd door kunnen met erfgoed. De Nieuwstad in Zutphen is een goede plek voor zo'n onderzoek. Er is enorm veel historie en dat geeft het gebied een hoge complexiteit. Het heeft veel kwaliteiten, maar is ook een plek waar nog veel te winnen valt.' De studenten die dit najaar zijn neergestreken in de oude pastorie gaan in 2018 afstuderen op 'Zutphen'. Inmiddels zijn de eerste inzichten al gepresenteerd. Uitdagingen die ze noemen zijn onder meer een 'niet uitnodigende straat', 'winkelleegstand' en 'verborgen schatten' - zoals de afgesloten hofjes. Het komende studiejaar buigen de studenten zich over deze kwesties. Roos: 'De studenten hebben ieder een eigen onderzoeksvraag. De een kijkt vooral naar Klein Vaticaan en een ander weer naar de rand van de Nieuwstad, waar voorheen de kazerne stond. Hopelijk kan ons onderzoek bijdragen aan toekomstige planvorming.' Ook Burgemeester Annemieke Vermeulen verwacht veel van de afstudeerscripties en is 'benieuwd naar de inspiratie die het kan geven om van Zutphen een nog aantrekkelijkere stad te maken'. Door: Brigiet Bluiminck, met dank aan TU Delft 40 Zutphensepracht.nl St. Anna school Hendrik Haaftens, programmamanager Erfgoed van de gemeente Zutphe; Oude pastorie van de St. Jan

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 40