Educatie en onderzoek in de Nieuwstad en Klein Vaticaan Nieuwstad j Tengnagelshoek Er zijn veel ontwikkelingen gaande in de Nieuwstad. In september streken studenten van de TU Delft neer in de nieuwe Erfgoedwerkplaats en rondom de St Jan start een groot educatieproject én een publieke restauratie van de toren. Lesprogramma Restauratie St Jan Vanwege de Katholieke signatuur van de Nieuwstad wordt het deel rondom de Tengnagelshoek ook wel Klein Vaticaan genoemd. Dit strekt zich uit vanaf de Kapel van Huize Elisabeth en de Annaschool tot aan de St Jan. Toen Zutphen in maart de BNG Erfgoedprijs won, stond vast dat het gewonnen geldbedrag van 25.000 euro besteed zou worden aan erfgoededucatie op en rondom de St Jan. Hendrik Haafoens, programmamanager Erfgoed van de gemeente Zutphen, wil graag jongeren in aanraking brengen met ons erfgoed. 'In Zutphen doen we relatief weinig voor de jeugd als het gaat om erfgoed. We hebben altijd gezegd dat als we zouden winnen, het prijzengeld ten goede zou komen aan educatie. Daarom komt er bij de St Jan een educatiecentrum.' Haafoens heeft zich er persoonlijk hard voor gemaakt. 'Ik ben als kind door mijn ouders vaak meegenomen naar de kerk. Daar is mijn fascinatie voor bouwkunde ontstaan, starend naar de architectuur tijdens de dienst. Niet elk kind krijgt van huis uit de kans om met erfgoed in contact te komen, maar ik gun het iedere jongere. Het doet iets met je. Als mijn ouders me niet regelmatig hadden meegenomen, had ik nooit dit werk gedaan. Hetzelfde doe ik ook met mijn eigen drie kinderen, we plannen regelmatig een cultuurdagje. Je moet niet onderschatten hoe leuk het is voor kinderen. Er is zoveel kennis van ons erfgoed dat op een leuke manier wordt doorgegeven. In Zutphen kunnen we hierin als gemeente een belangrijke bijdrage leveren.' In het educatiecentrum komen echte 'Doe Dingen'. Haafoens: 'Kinderen kunnen proe^es doen, maar ook onderzoeken hoe een katrol werkt of zelf aan de slag gaan met bouwkunde door bijvoorbeeld een boog te bouwen.' Het educatiecentrum richt zich op het laatste jaar van het primair onderwijs en de eerste jaren van het voorgezet onderwijs. De leerlingen mogen de steigers op tijdens de restauratie van de kerk en hier moeten dan ook opdrachten worden uitgevoerd. 'Natuurlijk is het ook een unieke kans om van het uitzicht van deze Zutphense toren te genieten.' Daarnaast is inmiddels ook een start gemaakt met de restauratie van de St Jan. Het laatste onderhoud van

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 39