ZELDZAAM POTHUIS: VOORLOPER VAN DE KOELKAST Tot de monumentale waarden van het pand aan de Sprongstraat 16 behoort tevens een zogenoemd pothuis. Deze later gerealiseerde aanbouw, die feitelijk in de Vaaltstraat staat, werd volgens gemeentelijk bouwhistoricus Jeroen Krijnen voor het eerst aangeduid op een kadastrale kaart uit circa 1832. Het is een van de twee pothuisjes die in Zutphen nog te vinden zijn. De ander, iets ondieper en dus hoger, is gesitueerd op de hoek van de Turfstraat en Korte Beukerstraat, bij de koffiewinkel van Van Rossum. 'Pothuisjes zijn in de 18e en eerste helft van de 19e eeuw half verdiept ontstaan als annex bij de keuken', weet Krijnen. 'Waarschijnlijk is de naam afgeleid van de functie als opslagruimte voor potten en pannen. Daarnaast zorgde het huisje door zijn verdiepte ligging voor voldoende koeling van ingemaakt voedsel. Een soort koelkast als het ware.' Zutphen kende ooit veel meer pothuizen. Het overgrote deel werd in de loop der jaren verwijderd. 'Veelal omdat ze in de weg stonden', aldus de bouwhistoricus. Een voorbeeld dat pas aan het begin van de vorige eeuw onder slopershanden viel, is het relatief grote pothuis op de hoek van de Sprongstraat en de Houtmarkt. Voor de behouden aanbouw van het rijksmonument aan de Sprongstraat 16 ziet Jeroen Krijnen gebruiksmogelijkheden. 'Heel simpel: opslag.' juweeltjes in de Zutphense binnenstad gereed voor nieuw gebruik. Voor winkel- én woongenot. 'Precies waarvoor de gemeente een lans breekt', weet Bastiaan van Cleef. 'Ook als Amsterdammer die in de Jordaan woont ben ik trots dat ik hieraan na bijna twee jaar leegstand in goed overleg een bijdrage kan leveren.' Met dank aan de bouwhistorische verkenning 'Sprongstraat 16' in 2016 van Jeroen Krijnen, gemeente Zutphen. Sprongstraat 16 als kruidenierswinkel Rutgers rond 1955 Zutphense]

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 37