JAARVERSLAG BOUWHiSTORiSCH ONDERZOEK 2016 Waterstraat 6 zogenaamde polonceau-spanten waarover gordingen met dakbeschot zijn gelegd. De ruimte wordt net als de tweede verdieping aan de voor- en achterzijde met stalen meerruits ramen van daglicht voorzien. Aan de voorzijde is ter plaatse van de voormalige strook hijsluiken een naar achteren verrijdbaar luik op korte rails aanwezig, een oplossing die ook op de tweede verdieping is toegepast. Boven het hijsgat staat een stalen hijsportaal van staal waaraan katrollen zijn bevestigd. Naast het hijsgat staat de bijbehorende, oude elektrische hijsmotor. Wijzigingen Aanvankelijk is het hele complex uit 1908 ingericht voor opslag met twee kantoren in de overkapte binnenplaats van het gebouw. Deze werd van daglicht voorzien door middel van daklichten met draadglas, waarvan een klein deel bewaard is gebleven. In 1915 wordt het nieuwe pakhuis op de hoek met de Kattenhavenstraat opgeleverd en ontstaat er in het deel aan de IJsselkade ruimte om een aantal kantoren te maken met een eigen zijingang. Tijdens de bouw van het complex in 1908 is op de plaats van Kuiperstraat 72 in 1908 een eenlaags gebouw neergezet, dat na enkele jaren is vervangen door het huidige pand. De inrijopening van dat pakhuis is in 1929 naar boven verhoogd en verbreed, de deuren die toen zijn gesteld zijn naderhand aangepast. In 1933 is aan de achterzijde een smederij ingericht en de gangmuur verwijderd. Het pakhuis is na 1933, maar vermoedelijk voor 1940 naar achteren verlengd en met een verdieping verhoogd tot het huidige volume. Hierbij zijn diverse ramen in de achtergevel hergebruikt. Het blok op de hoek werd na het vertrek van de firma Brinkmann Niemeijer verbouwd tot kantoren. Bij deze verbouwing in 1975 werden alle monumentale onderdelen weggetimmerd en de stalen magazijnvensters werden toen vervangen door moderne aluminium kozijnen en ramen. In 2016 en 2017 hebben de pakhuizen Kuiperstraat 72 en 74 onder andere door het verwijderen van de witte verflaag een ware metamorfose ondergaan. Ook werden de oude stalen ramen gereconstrueerd met een iets dieper profiel, zodat plaatsing van dubbel glas mogelijk werd. Het hoekpand IJsselkade 28 wordt op dit moment verbouwd, waarbij ook wordt ingezet op de reconstructie van de oorspronkelijke vensters en waar binnen de oude stalen draagconstructie van de vloeren weer terug in het zicht gebracht wordt. Literatuur R. Stenvert, inventarisatieformulier Kuiperstraat 72, 14-8-1986 S. de Vries, 1828 - 1978 Honderdvijftig jaar Brinkmann Niemeijer nv, Zutphen 1978 Redactioneel, Brinkmann Niemeijer Motoren in Twello: speerpunt noodstroomvoorzieningen, in: Kijk op Oost-Nederland, maart 2010 Van een andere, kleinschalige orde was het onderzoek naar het pand Waterstraat 6. Het gebouw heeft een gepleisterde voorgevel van vier vensters breed en twee bouwlagen hoog, die wordt beëindigd door een klassieke kroonlijst. Ogenschijnlijk dateert het pand uit de 18e of 19e eeuw, maar achter de voorgevel gaat een gebouw schuil met een samengestelde plattegrond, dat uit verschillende bouwvolumes bestaat. Het oudste deel is een min of meer vierkant woonhuis links achter. Dit oudste deel is onderkelderd en stond oorspronkelijk 3,5 meter terug ten opzichte van de straat met de nok van het zadeldak daaraan Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 31