JAARVERSLAG BOUWHiSTORiSCH ONDERZOEK 2016 de activiteiten worden dan, met uitzondering van die in Rotterdam, overgeplaatst naar Zutphen. De hoofdactiviteit op dat moment is de import en export van landbouwwerktuigen. Door ruimtegebrek en spreiding over verschillende locaties in Zutphen wordt in 1967 een volledig nieuw magazijn en kantoor aan de Pollaan op industrieterrein De Mars in gebruik genomen, dat met een eigen goederentak op het NS-spoor is aangesloten. In 1978 viert het bedrijf zijn 150-jarig bestaan. In 1993 wordt het bedrijf verplaatst van Zutphen naar een nieuwe locatie op industrieterrein 'De Engelenburg' in Twello, en is als importeur van stroomaggregaten nog steeds actief. Op de vrijgekomen locatie aan de Pollaan verrezen vervolgens bouwmarkten van onder meer Gamma en Praxis met een parkeerterrein. Gevels De gevels van het complex aan de IJsselkade en Kuiperstraat zijn gemetseld en voorzien van een snijvoeg. De deuren en vensters hebben alle aan de bovenzijde een ontlastingsboog van oranjerode baksteen. De ramen waren oorspronkelijk uitgevoerd in staal en voorzien van kleine ruiten, het kantoorgedeelte had schuiframen. Boven de vensters van de begane grond zijn in de gevel gepleisterde velden opgenomen waar de firmanaam op stond. De gevels aan de straat worden afgesloten met een indrukwekkende houten overstek op drie paar gekoppelde sloffen, ondersteund door korbeels tegen houten stijlen die aan de onderzijde met decoratief snijwerk zijn beëindigd. Het boeiboord is daarbij corresponderend gebiljoend en aan de bovenzijde voorzien van een zinken kraal. Nog voor het vertrek van de firma Brinkmann Niemeijer is besloten om het grootste deel van de gevels wit te sausen. Alleen het grote pakhuis op de hoek met de Kattenhavenstraat behield zijn bakstenen uitstraling. Ook zijn in de loop van de laatste vijftig jaar vrijwel alle stalen roederamen vervangen door aluminium exemplaren. Op het moment van schrijven vindt een verbouwing plaats waarbij het beeld met de oude stalen ramen optisch wordt gereconstrueerd. Deze reconstructie is recent bij Kuiperstraat 72 en 74 al uitgevoerd. Interieur en constructie Het pakhuis Kuiperstraat 72 heeft drie bouwlagen met vloeren van enkelvoudige stalen balken, waarover grenenhouten kraaldelen zijn gelegd. Het pakhuis kent geen eigen intern stijgpunt, dat is recent verwijderd. De bouwlagen zijn geheel ongedeeld, de constructieve opzet, alsmede wandafwerking van de linker bouwmuur is volledig in het zicht. Hieruit is goed de gefaseerde ontwikkeling te herleiden van het pakhuis tot een groter gebouw dat voor 1940 naar achteren werd verlengd en verhoogd. Aan de achterzijde is rond WOII de binnenplaats overkapt en van een glaskap voorzien met houten spanten en sponningen waarin oud gewapend glas is gevat. Hierin is deels kippengaas verwerkt als wapening, een kenmerk van oud draadglas. Op de zolder van nummer 74 is de kapconstructie volledig in het zicht. De bijzondere constructie bestaat uit negen stalen Links: overzicht van de bebouwing aan de Kuiperstraat met geheel rechts het in 1915 toegevoegde pakhuis op de hoek met de Kattenhavenstraat. Rechts: Brinkmann Niemeijer omstreeks 1965 met vensters in de wagendeuren en hijsopeningen op de verdiepingen aan de IJsselkade. Geheel rechts de kantooringang aan de Kuiperstraat met de oorspronkelijke voordeur. Wanneer de witte verflaag is aangebracht is onduidelijk. Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 30