JAARVERSLAG BOUWHiSTORiSCH ONDERZOEK 2016 functie verloren en vrij kwamen voor herverkaveling en ontwikkeling. Net ten noorden van het Bourgonjebolwerk, tussen de IJssel en de Nieuwe Haven, was een goede bouwlocatie voor de gemeentelijke gasfabriek die daar tussen 1855 en 1860 werd gerealiseerd. Rond 1880 werden de Kattenhaven en de Nieuwe Haven gedempt, zodat de gasfabriek richting de oude binnenstad kon uitbreiden. Zo werden op de vrijkomende gronden een nieuwe gashouder en diverse dienstgebouwen gerealiseerd Elders op het terrein werd in 1891 een nieuw zuiverhuis opgeleverd en haaks op dat gebouw werd in 1900 een bestaand zuiverhuis gesloopt ten behoeve van een nieuwe stokerij. De gasfabriek verhuisde in 1905 naar een locatie aan de Marsweg, waarbij de gashouders werden afgebroken en op de nieuwe locatie weer werden opgebouwd. Ook de inrichting en installaties gingen mee naar de nieuwe locatie. Na de verhuizing van de gasfabriek werd het vrijgekomen terrein in 1908 opnieuw ingericht en verkaveld. Onderdeel van de herinrichting was de aanleg van twee nieuwe straten: de (verlengde) Kuiperstraat en de Kattenhavenstraat. Het zuiverhuis uit 1891 en de stokerij van de gasfabriek waren toen nog relatief nieuw en werden opgenomen in de nieuwe verkaveling. De in 1901 opgeleverde stokerij kwam bijvoorbeeld met de zuidgevel in de rooilijn van de nieuw aangelegde, verlengde Kuiperstraat te staan. Omdat het bedrijf pas enkele jaren later het nog bestaande pakhuis Kuiperstraat 70 liet bouwen, is het goed mogelijk dat toen pas de Kattenhavenstraat werd aangelegd. Brinkmann Niemeijer Het bedrijf Brinkmann Niemeijer begon in 1828 toen Peter Wilhelm Brinkmann een klein bedrijfje in producten voor de agrarische sector startte in Zutphen aan de Nieuwstad. In 1857 nam zoon Johan het bedrijf over van zijn vader. In 1884 begint Heiko Niemeijer uit Groningen eveneens aan de Nieuwstad een winkel in ijzerwaren. De onderlinge concurrentie wordt in de kiem gesmoord met een huwelijk, want in 1887 trouwt hij met de dochter van Johan Brinkmann, waarop drie jaar later de NV Brinkmann Niemeijer wordt opgericht Het bedrijf breidt zich in de jaren rond 1900 uit en transformeert van detailhandel tot een groothandel in onder meer staal, landbouwmachines en Amerikaanse windmotors. In de loop der twintigste eeuw worden her en der in het land vestigingen opgericht, voornamelijk voor het bedienen van de agrarische sector. In 1946 worden door de oorlog beschadigde vestigingen opgeheven en De Zutphensegasfabriek omstreeks 1890. Ter hoogte van de lage bebouwing rechts van de boom zou de Verlengde Kuiperstraat aangelegd worden. Collectie Stedelijke Musea Overzicht uit 1900 van het gasfabriekterrein dat in geel is weergegeven. Roze gemarkeerd zijn percelen die door de gemeente Zutphen werden verkocht ten behoeve van de uitbreiding van de gasfabriek. Van verplaatsen van de fabriek was toen nog geen sprake. (Collectie bouwtekeningen RAZ i n. - Meer gedetailleerde plattegrond van het oude gasfabriekterrein uit 1891. Hierop in oker het naderhand aangelegde stratenverloop, in donkerrood de bebouwing die na vertrek van de fabriek behouden bleef, in rood het onderzochte deel van het pand van Brinkmann Niemeijer (plattegrond overgenomen uit Oldenmenger 2007, bewerking auteur).

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 29