MESOLITHISCH JAGERSKAMPJE ONDER DE MAT VAN ZUTPHANIA Laan naar Eme Jelle Zijlstrapad Zo'n 10.000 jaar geleden maakte iemand tijdens de jacht een bivak. In de kuil van een omgewaaide boom bewerkte hij vuursteen en de mislukte stukken gooide hij weg. Net als de hazelnootdopjes die hij tijdens zijn verblijf in de kuil heeft gegeten bij een haardvuurtje. De vuursteentjes en verkoolde hazelnootdopjes bleven tienduizend jaar onaangeroerd liggen. Er werd eeuwen later overheen geploegd, gevoetbald en nu gehockeyd. Vroege Mesolithicum Windworpen Dit jaar werden de velden van de voormalige voetbalvereniging FC Zutphania aan de Laan naar Eme in gebruik genomen door de Mixed Hockey Club Zutphen. Om de velden te verbeteren is een drainagesysteem aangebracht. Deze ingreep werd archeologisch begeleid: er werden proefsleuven gegraven om te inventariseren of er nog oude resten lagen onder de grasmat van het oude voetbalveld. Dit heeft één zeer interessante vondst opgeleverd: een kuil met daarin 191 vuursteentjes. Deze kuil is zorgvuldig leeggeschept, waarbij behalve 191 stukjes vuursteen ook een door hitte gesprongen stuk kwartsiet, verbrande hazelnootdoppen en houtskoolbrokjes werden verzameld. Er was gelukkig voldoende houtskool om de kuil te kunnen dateren. Deze kwam uit op 8930 +/- 30 BP (=Before Present), wat na kalibratie neerkomt op 8131-7969 cal BC (calibrated Before Christ). Of, in gewoon Nederlands, op ca. 10.000 jaar geleden. Deze periode staat bekend als het (vroege) Boreaal ofwel het begin van het Holoceen, ofwel het Vroege Mesolithicum. Het Holoceen is de warme periode die volgt op het Pleistoceen, de laatste ijstijd. De temperaturen stegen toen in een tempo waarbij de huidige klimaatverandering kinderspel is. In rap tempo veranderde daarbij ook de vegetatie. Kale poolwoestijnen werden eerst gekoloniseerd door berken en later, in het begin van het Boreaal ook door grove dennen en hazelaars. Niet lang daarna volgden looftomen en werd de vegetatie steeds dichter. De fauna van rendieren, paarden, wisenten en andere grote zoogdieren van de open koude vlakte maakte geleidelijk plaats voor de dieren waar we meer aan gewend zijn zoals edelherten, reeën, wilde zwijnen, oerrunderen, en waterdieren als otters, bevers en moerasvogels maar ook moerasschildpadden. Ook de zeespiegel steeg in rap tempo na het afsmelten van het landijs. In het vroege Boreaal kon men nog zo naar Engeland lopen (tenminste als we niet vertellen dat er enkele woeste rivieren door deze vlakte heen stroomden die samenkwamen in het Kanaal, om daar vervolgens als reusachtige Niagara-watervallen van de krijtrotsen in zee te storten). De kuil waarin de vuursteenvondsten werden gedaan heeft een globale hoefijzervorm. Deze is het resultaat van een zgn. windworp (archeologen zeggen meestal boomval). Zo'n —30 -35 as O De datering van de kuil, geplot op een klimaatcurve van het Holoceen (gebaseerd op GRIP2-ijskern, Groenland). Het grondspoor van de kuil die op het voormalige Zutphaniaterrein werd aangetroffen. Hierin werden 191 stukjes vuursteen aangetroffen. 26 Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 26