Specialist in monumenten OPROEP Hoffman BV Bewoont u een monument met een verhaal of heeft u tips of nieuws voor de redactie? Mail ons op info@zutphensepracht.nl De Groenmarkt met de waterpomp in het begin van de vorige eeuw. Foto's: Regionaal Archief Zutphen. werd gegraven. De baksteenformaten van de put wijzen op de 17e eeuw. De put verving daarmee dus de oude middeleeuwse put. De pomp werd regelmatig vervangen of gemoderniseerd. In de 17e eeuw was het nog een zandstenen pompopbouw, zo blijkt uit fragmenten die rond de put gevonden zijn. Aan het einde van de 19de eeuw werd een nieuwe pomp gegoten door de IJzergieterij Prins van Oranje (van 1840 tot 1897). Rond 1890 werd er in Zutphen stadswaterleiding aangelegd, waardoor steeds meer inwoners op stromend water werden aangesloten. Daarmee verloren de openbare waterpompen langzaam hun betekenis. In 1925 zijn de pompen op de Groenmarkt buiten gebruik gesteld en in 1934 werd de pomp verwijderd en vergeten. Tot in 2015 dus. De mallen van de gietijzeren pomp zijn al die tijd gelukkig behouden gebleven, waardoor een replica van de oude pomp gemaakt kon worden. Als een van de eerste moderne stadspompen is de nieuwe pomp voorzien van een sensor. Iedereen kan hier weer gratis water tappen, waarmee de pomp zijn oude functie van sociale ontmoetingsplek weer kan innemen. Het bankje vlakbij, met USB-aansluiting en gratis wifi, helpt daar ook bij. Via het wifi-accespoint krijgen bezoekers bovendien meer informatie over de put en de fabricage van de pomp. Sinds 1890 Erkend Restauratie Bouwbedrijf Beltrum: mr. Nelissenstraat 1a, Tel. (0544) 481 531 Zutphen: Sontstraat 9, Tel. (0575) 512 873 www.bouwbedrijfhoffman.nl Bouwbedrijf Hoffman is gespecialiseerd in onderhoud en restauratie van monumenten. Wij restaureren en conserveren historische bouwwerken. We zorgen voor praktische oplossingen en hebben de kennis en het vakmanschap in huis om gebouwen in oude glorie te herstellen en te behouden voor de toekomst. Zutphensepracht.nl 25

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 25