Prins van Oranje op de Groenmarkt Oude ontmoetingsplek is terug Bij de herinrichting van de Groenmarkt, is een waterput van meer dan 200 jaar oud ontdekt. Inmiddels is de stadspomp Prins van Oranje herrezen op de Groenmarkt. De oude mal is gebruikt, maar er is een moderne sensor toegevoegd. Een sociale ontmoetingsplek 2.0. Putgenoten Sociale ontmoetingsplek nu met wifi Zutphen kende enkele eeuwen terug maar liefst 27 openbare stadsputten waar de inwoners van de stad vers water konden halen. Bij de herinrichting van de Groenmarkt in 2015 werd één daarvan weer teruggevonden. Bij het afdalen van een van de archeologen in de put viel onder meer de opvallend grote diameter van 2,10 m op, maar ook de diepte. De bodem van de put zat op 3,40 m +NAP om zo ook in hele droge tijden water te bevatten. Zelfs ten tijde van de ontdekking, op 6 november 2015, waarin het waterpeil van de IJssel en aansluitend het grondwaterpeil extreem laag waren, stond er nog altijd 60 cm water in de put. Deze stadsput was niet de eerste stadsput op deze plaats. Al in de 15e eeuw blijkt er ongeveer op de plaats van de aangetroffen put ook al een waterput geweest te zijn. De oudste vermelding dateert zelfs al uit 1426: ..gegeven totten putte after Vreden 3 olde vlemschen ende totten putte bij Stevens huys van den Coernmerct 4 butken. Deze laatste put lag iets meer naar het westen, ongeveer bij Groenmarkt 22 voor de deur. De put bij herberg Vreden lag ongeveer op de plaats van de gevonden put. Openbare putten werden al in de middeleeuwen aangelegd op last van het stadsbestuur. Het beheer werd gevoerd door de schepenen aangewezen putmeesters. Deze zorgden voor het onderhoud van de putten en inden bij de eigenaren en huurders van de nabijgelegen panden putgeld bestemd voor het onderhoud. Indien de opbrengsten tekortschoten dan sprong de stadsoverheid bij. In het oudste putregister van rond 1475-1500 staan onder de kop 'puth achter Vreden' de namen van 21 putgenoten die via het historisch kadaster te herleiden zijn tot ongeveer 21 percelen rond de Groenmarkt. De putgenoten vormden een sociale gemeenschap, een buurt in de stad die behalve de put ook andere belangen behartigde. De put vormde dus de bindende factor van de buurt, ook omdat men elkaar regelmatig ontmoette bij de put. Bij de put 'achter Vreden' werd al vroeg een pomp geplaatst, in 1625. Het is vrijwel zeker dat er toen ook een nieuwe put

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 24