Woonkamer Veranda en tuin Tweede prijs Waar nu de woonkamer is van René en Mariska, werd een paar jaar geleden nog gepreekt en gebeden. Maar niets herinnert nu nog aan de kerk die dit ooit was. 'Om de woonkamer weer in ere te herstellen hadden onze buren veel waardevolle tips. Zo zit bij hen het originele stucplafond er nog in en naar aanleiding daarvan hebben we de oude mallen weer opgespoord in Amsterdam. Het zachtboard ging eruit en we hebben weer een prachtig stucplafond kunnen reconstrueren.' Hoewel veel in het huis terug is gebracht in oorspronkelijke staat, zijn de en suite deuren bewust niet hersteld. 'Onder de vloerbedekking van de kerk zat de oorspronkelijke houten vloer. Je ziet daarin nog waar de en suitedeuren hebben gezeten. Dat laten we bewust zien. Maar wilden ze niet terug omdat de woonkamer daardoor naar ons idee te hokkerige en te donker zou worden. Wel hebben we een houten omlijsting laten maken in de historische stijl van de woning, zodat er wel weer een link is met de kamer en suite.' René en Mariska hebben bewust gekozen voor een goede isolatie en duurzame materialen. 'Het huis is nu goed geïsoleerd en beneden hebben we overal dubbelglas aangebracht. Aan de voorkant is dit monumentenglas. Dat is glas dat een speciale behandeling krijgt waardoor het er oud uit ziet, maar nieuw is. De glasisolatie is het enige waar we subsidie op gekregen hebben, mede op advies van Ab Braakman van de gemeente Zutphen.' De lievelingsplek van René en Mariska is de veranda. Er staan twee ligstoeltjes waar ze bij tij en ontij zitten. 'Zelfs in de winter', aldus Mariska. 'Dan zitten we daar met onze dikke jassen. Het is zo'n fijne plek. Pas toen we al in het huis woonden zijn we met de veranda aan de slag gegaan. Hij was in zeer slechte staat en was verbouwd tot een soort serre. We hebben de veranda weer in oude stijl vernieuwd. Daarvoor hebben we wederom gekeken bij de buren die een vrijwel identieke veranda hebben. Onderdelen van de oude veranda die nog bruikbaar waren, hebben we hergebruikt en wat onbruikbaar was is als voorbeeld genomen voor de nieuwe onderdelen. En restaureren is ook een beetje zoekwerk. De spijlen hebben we bijvoorbeeld gevonden bij een bedrijf dat handelt in oude bouwmaterialen.' Inmiddels kan Mariska geen schuurmachine meer horen. 'Ik heb al die tijd met heel veel plezier geklust, maar nu is het even klaar. Er zit nog kilometers schilderwerk in het huis, maar als ik nu alleen nog maar een schuurmachine hóór dan schiet ik in een kramp.' René: 'Dat we de tweede prijs hebben gewonnen is natuurlijk een mooie bekroning op al dat vele werk. Al hadden we, toen we eenmaal in de race zaten, ook graag die eerste plek behaald. De grote vraag is alleen nog steeds, wie nomineerde ons voor de Paltsprijs? Want tot op de dag van vandaag hebben we geen idee.' Door: Brigiet Buiminck Zie ook: www.boompjeswal.nl 20 Zutphensepracht.nl De woonkamer in één van de laatste dagen als kerk. De rijen met stoelen zijn hier al weg.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 20