Paneeldeuren en houten vloer Keuken in het souterrain het van oorsprong een woonhuis uit 1880 is. Wij konden daar doorheen kijken en zagen in potentie vooral een heel mooi huis. Meteen bij binnenkomst al. De marmeren vloer, de trap en het licht in de hal: we waren beiden direct verkocht. Familie en vrienden hebben ons voor gek verklaard hoor. En dat begrepen we ook. Ook dat het zoveel potentiële kopers heeft afgeschrikt. Er moest gewoon heel erg veel werk verzet worden.' 'Ik durf niet te zeggen hoeveel puin er uiteindelijk uit is gegaan', vult Mariska aan, 'maar ik denk zeker acht tot tien containers vol. Er stond een lopende band om het afval af te voeren en die liep continu. Ik had een hotline met de gemeente om weer een nieuwe container te bestellen.' En al die tijd is er nooit een moment geweest waarop ze spijt hadden van de aankoop? 'Nee, we gunden dit huis echt een nieuwe start. Dat verdiende het gewoon.' Toen ze de sleutel kregen van het huis, was het eerste dat René en Mariska deden de hardboardplaten van de deuren halen. 'Daaronder zaten de oorspronkelijke paneeldeuren. Daar werden we zo blij van. Ook toen we de vloerbedekking weghaalden en daaronder een prachtige houten vloer aantroffen.' Daarna hebben ze een half jaar lang bijna elke dag geklust. René: 'Ik ben van oorsprong landschapsarchitect en stedenbouwkundige en heb zelf een plan gemaakt voor de verbouwing. Ik ben met een aannemer door het huis gegaan om een indicatie te krijgen van de kosten en wat er allemaal moest gebeuren en met Hendrik Haaftens van de gemeente Zutphen die kenbaar maakte wat hij waardevol vond in dit huis. Uiteindelijk hebben we besloten zelf een plan te maken en per klus vakmensen in te huren. Zo konden we de verbouwing in etappes doen.' De basis van dat plan was een leeffaar en aangenaam huis. Voor henzelf, maar ook voor Mariska's dochter van 17 die nog thuis woont en de jongste zoon van René die regelmatig langs komt. 'Het moest sfeervol zijn, duurzaam en we wilden graag de historie terugbrengen. We hebben gekeken bij onze directe buren, buurman Bert Schutte van nummer 6 wist veel over de historie van de straat en in het Regionaal Archief Zutphen vonden we nog een tekening van voor de verbouwing tot kerk in 1954. Daar konden we ook nog het een en ander uit herleiden.' Op die tekening stond al de aanbouw van de keuken. 'De aanbouw stond op de sterk verouderde serre. Om de kleine stadstuin volop te kunnen gebruiken en recht te doen aan de historie, hebben we besloten deze aanbouw te slopen en de keuken te verplaatsen naar het souterrain. De oorspronkelijke locatie van de keuken. Hier hebben we een soort woonkeuken met een houtkachel gemaakt, waar we erg graag zitten.' Naast de eettafel aan de muur prijkt een foto van fotograaf Jordi Gómez waarop een controversiële versie van het Laatste Avondmaal te zien is. René: 'dat vonden we wel een mooie knipoog naar de periode dat het huis dienst deed als kerk.' rrs Zutphensepracht.nl -

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 19