BAS STEMAN: SCHRIJVER EN RIDDER VAN GELRE 'Elke keer als ik de torens van Zutphen zie weet ik weer waarom ik hier woon' 'Mijn favoriete monument in Zutphen? Het is vooral de eerste blik op de stad, die me steeds weer ontroert als ik vanuit het zuiden Zutphen nader. Dan begeef ik me gewoon middenin de glorie van het hertogdom Gelre en het Graafschap Zutphen. Elke keer maakt mijn hart een sprongetje bij het zicht op de torens. Moet je eens met een bril van honderd jaar geleden naar Zutphen kijken. Toen was dit echt een imposante stad. En in de middeleeuwen was Zutphen werkelijk een metropool. Alles zat hier. Het was één van de belangrijkste steden van West-Europa in die tijd. De Hertog van Gelre had hier zijn eerste residentie en ontving daar niet alleen ridders en rijke stedelingen, hij had in Zutphen ook internationale ontmoetingen. Helaas schiet het onderwijs in dat opzicht tekort. Het gaat vooral over de geschiedenis van de Randstad, maar Nederland is zoveel meer dan dat. Waarom ik in Zutphen woon? Ik werk veel in andere delen van Nederland. Zutphen is niet een heel logische keuze. Het is een vrij luwe stad. Zou het als schrijver niet handiger zijn om in Amsterdam te wonen? Maar toch. Elke keer als ik hier kom en ik zie de stad en z'n torens, dan weet ik het weer. Ik ben, ongetwijfeld ook door mijn werk, enorm Gelders. Door het maken van mijn programma's over het Gelre is mijn chauvinisme flink aangewakkerd. Hier hoor ik. Hier voel ik me thuis. Dat ik de geschiedenisverhalen ken, versterkt dat gevoel vast en zeker. Voordat in Amsterdam een paal de grond inging, spraken we hier al recht. Zutphen is de eerste stad met stadsrechten in het Hertogdom Gelre, een gebied dat zich uitstrekte tot Sittard en zelfs een deel van Duitsland. Als de burgerzaal en de stadsmuren toch eens konden praten... De Zutphense geschiedenis is mooi, maar we zouden de historie van de stad ook in de context van de regio moeten plaatsen. Ik ben voor een Gelders museum in onze stad, dat zou een enorme trekker voor een hele grote regio zijn. Mijn favoriete toren? De Walburgiskerk is natuurlijk heel mooi. Zelf woon ik vlakbij de Sint Janskerk, ook fijn om naar te kijken. Maar het is vooral de combinatie van alle torens. De fantastische skyline van Zutphen. Die historie, die komt elke keer weer als op een muur op me af.' Door: Daniëlla Elshof Bas Steman (1971) is schrijver en programmamaker. Als Ridder van Gelre maakt hij programma's voor Omroep Gelderland over de geschiedenis van het hertogdom Gelre. Daarnaast werkt hij mee aan een stripboek over dit onderwerp.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 17