Zilveren lepeltje Gezelligheid en kunst tevoorschijn. Mirjam zei: Mooi! Dan gaan we de hele muur zichtbaar maken. Ik zei: de hele muur? Dat is véél werk.' Toch vindt Borovsky het maar al te leuk dat Nederlanders het zo aanpakken. 'Jullie zijn trots op jullie architectuur. En terecht.' Door: Sander Grootendorst Meer informatie over het pand is te vinden in een bouwhistorische verkenning die gemeentelijk bouwhistoricus Jeroen Krijnen in 2015 uitvoerde in opdracht van de toenmalige eigenaar. Het gebouw is een rijksmonument, maar aan de binnenkant had voormalig eigenaar ANOZ (ziekenfonds) in de jaren zestig alles verwijderd, dus (opnieuw) strippen was toegestaan. Borovsky: 'We hebben niets historisch gevonden, alleen een zilveren lepeltje. En een dode muis.' Van Sligtenhorst: 'Dankzij de dragende staalconstructies konden we onze gang gaan en deze ruimte helemaal open maken. Aan de achterzijde zat geen deur, die hebben we erin gezet. De verwarmingsbuizen zijn niet weggestopt in de muur, iedereen mag ze zien. Dat past bij het industriële karakter. Geldt ook voor de vloer, daar hadden we hout in gedachten, maar we hebben hem gelaten zoals-ie was. We stuitten zelfs nog op een stuk met oude tegels. Laklaag eroverheen, en klaar.' Zou dat lepeltje nog uit 1862 zijn, het bouwjaar van het pand? 'Er woonde toen een gezin. In de 20ste eeuw was er een begrafenisonderneming gevestigd. De staalconstructie is in 1962 door ANOZ aangebracht. Een judoclub heeft er nog in gezeten en daarna dus Torenstad.' Het duo overlegt even over de voorbereidingen voor de lunch - dat kan hier ook, een groep zakenlui heeft gereserveerd - en over de volgende expositie, die op 1 november opent. 'Werk van Kuno Schiefer, heel expressionistisch', zegt Borovsky. 'Elke expositie is weer compleet anders. We streven ernaar meer jonge kunstenaars te trekken.' 'Een combi van gezelligheid en hoogwaardige kunst. Dat is ons streven', vult de galeriehoudster aan. 'We gaan ook nog beginnen met jazz op de zondagmiddag. En kamermuziek zou heel geschikt zijn. Klaas Stok, de Zutphense dirigent en organist, gaf het advies: je zou iets met muziek moeten doen. Bij de opening in april hadden we een jonge harpiste. Dat was een succes. Je kon merken hoe goed de akoestiek hier is.' Nog meer plannen? Jazeker: 'Als het pand hiernaast wordt verbouwd, gaan ze kijken of onder dat van ons een kelder zit. Als dat zo is, zit-ie waarschijnlijk vol puin. Die moeten we dan natuurlijk wel helemaal leeghalen. Maar alles op z'n tijd.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 15