S Nominatie Paltsprijs Waardering voor ouderdom Gregs dochter Gabriella, die in New York woont en werkt, noem ik mijn bonusdochter. We verhuisden naar Oostenrijk en woonden daarna in diverse Amerikaanse steden. In 2014 gingen we terug naar Nederland. Eerst Eerbeek, en nu Zutphen. Ik ben in mijn leven achtendertig keer verhuisd.' Waar ze ook woonde, het begon altijd weer te kriebelen, dan had ze weer zin om elders een huis te 'transformeren', zoals Borovsky het omschrijft. Van Sligtenhorst: 'In de galerie is elke twee maanden een nieuwe expositie. De benedenverdieping van ons huis wordt steeds opnieuw ingericht. De kunstenaars zorgen nu voor de transformatie. Waarom zou ik nog willen vertrekken? Ik ga hier niet meer weg.' De transformatie aan de Marspoortstraat trok de aandacht in Zutphen, de galerie dong mee naar de Paltsprijs van het Wijnhuisfonds, bedoeld voor eigenaren van panden die daar met respect voor het verleden iets moois van hebben gemaakt. Ze vielen niet in de prijzen. De galeriehouders waren niet teleurgesteld. 'Wij hebben sowieso een prijs gewonnen', zegt Borovsky, 'in de vorm van al die mensen die hier binnenkomen.Van Sligtenhorst: 'En die je dan hoort zeggen: wow!' Ze staat op om de gasten te bedienen, die even de tijd hebben genomen om de kunst te bewonderen. 'Cappuccino? Taart erbij?' Dat kan, ze bakt de taarten zelf. Dat betekent vroeg opstaan, ook op zondag. 'Om vijf uur ja, maar ik ben altijd vroeg m'n bed uit hoor. Ben eigenlijk niet zo'n avondmens.' Borovsky: 'Toen we het huis kochten, hadden we geen idee wat voor bedrijf we wilden. Met het mijne was ik gestopt. Mijn cliënten waren namelijk óók gestopt, de olieprijzen waren zo gedaald dat met de import van producten geen geld meer te verdienen viel.' Van Sligtenhorst: 'Het was uiteindelijk een spontane ingeving. Ik heb horeca gedaan en ben schilder, dus waarom niet die twee dingen bij elkaar getrokken?' Het was het startpunt van een hels karwei, maar geen van beiden was ooit bezorgd dat het niet zou lukken. Van Sligtenhorst: 'Ik wist het al toen ik op de drempel stond. Je kon nog niet de helft van het interieur zien, er zat een muur tussen en het stond vol rotzooi. Maar dit huis ademt gewoon mooi. Dat heb ik altijd gehad, dat mijn gevoel meteen de doorslag geeft. We hebben wel met makelaars voor een huis gestaan en dan zei ik: naar binnen gaan is tijdverspilling.' Borovsky kan blindvaren op de intuïtie van zijn vrouw. 'Mirjam is een goede designer, als zij zegt: wacht maar af, het wordt mooi, dan heb ik geen twijfels. Haar talent heeft te maken met iets wat de Nederlanders in het bloed zit: waardering voor de ouderdom van balken en muren. In Amerika kennen we dat niet, daar is een gebouw van 1930 al historisch.' Het is soms nog wennen voor nieuwe Nederlander Greg. 'Toen Mirjam, vóór de verbouwing, bij haar moeder op bezoek ging, vroeg ze of ik hier wilde kijken wat voor muur er achter een stuclaag zat. Ik ging met een beiteltje en een hamer staan bikken. Na een tijdje kwam een oude bakstenen muur 14 Zutphensepracht.nl 3SÉS Br .-üSTOSi, r jt

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 14