PRIMEUR VOOR VERNIEUWDE MUSEA ZUTPHEN HERDENKINGSMONUMENT SIR PHILIP SIDNEY HERSTELD BOEK WARNSVELDSE HUISARTS JAN THATE Medio mei openden de Musea Zutphen - het Stedelijk Museum Zutphen en Museum Henriette Polak - de deuren voor het publiek. Eind september hadden meer dan 30.000 bezoekers de musea bezocht. Het veelbelovende tentoonstellingsprogramma 2017-2018, waaronder de primeur van de tentoonstelling Lage Landen in 2018, gaat er ongetwijfeld voor zorgen dat meer mensen de weg naar het 's Gravenhof weten te vinden. "De inwoners van Zutphen laten duidelijk merken dat zij de musea gemist hebben tijdens onze sluitingsperiode en dat zij heel trots zijn op hun vernieuwde Musea Zutphen'', vertelt directeur Tiana Wilhelm. "Het museumcafé dat uitgebaat wordt door onze horecapartner het Hampshire hotel draagt eraan bij dat bezoekers goed ontvangen worden en genieten van hun verblijf. Het is altijd afwachten of iets wat je bedacht hebt ook daadwerkelijk aanslaat. Maar als ik bijvoorbeeld kijk naar hoe enthousiast er gebruik wordt gemaakt van het Digitale Depot van Museum Henriette Polak, waarin bezoekers zelf hun tentoonstelling kunnen samenstellen, dan denk ik dat wij geslaagd zijn.'' Momenteel gooit de tentoonstelling Dier in beeld, Hetty Heyster de animalierkunst hoge ogen. De prachtige diersculpturen van Heyster worden getoond met het werk van illustere voorgangers, waaronder de wereldberoemde Rembrandt Bugatti. Primeur in Zutphen Begin 2018 staat de tentoonstelling Lage Landen op stapel, het begin van een meerjarig project met medewerking van het Herdenkingsmonumenten en kunstwerken in de openbare ruimte geven historie in de stad een hedendaagse plek. In Zutphen hebben we twee monumenten voor 'Sir Philip Sidney'. Een in het Sidneypark en een monument in Warnsveld. Dit monument markeert de plek waar de edelman tijdens de slag bij Zutphen in 1586 ernstig, en naar later bleek, dodelijk verwond werd. Tijdens een bezoek aan het monument door de Ridders van Gelderland en museumconservator Christiaan te Strake bleek dat het monument hersteld moest worden. Dit herstel is vrijwel direct ter hand genomen. Op de foto een groep bezoekers uit partnerstad Shewsbury, partnerstad van Zutphen mede omdat Philip Sidney hier een van zijn opleidingen heeft genoten. In het kader van deze stedenband is de tentoonstelling van Jet Rotmans 'A Tale of Two Cities' nog tot 7 januari 2018 te zien in het Stedelijk Museum Zutphen. Krijn van der Heijden, oud gemeentesecretaris van Warnsveld, schreef een boek over een bijzondere Warnsvelder: Johannes Baptista Thate (1906-1995). Begin september werd zijn boek gepresenteerd. Thate werkte maar liefst vijfendertig jaar als huisarts. Maar daarnaast was hij amateur astronoom en begaafd kunstschilder. Ook was hij officieel waarnemer van het KNMI. Met de door hem gemeten temperatuur van 38,6 graden Celsius op 23 augustus 1944, de hoogste ooit in Nederland, zette hij Warnsveld blijvend op de 'weerkaart'. Tenslotte kreeg hij ook bekendheid door zijn archeologische vondsten uit de Laat-Romeinse tijd in de buurt van Almen. Het boek beschrijft in scènes het leven van deze geliefde dokter, kunstenaar en amateur-astronoom. In het Warnshuus is tot medio december een tentoonstelling te zien over Jan Thate. Het boek is uitgegeven door Uitgeverij Diepenmaat in Dieren en het kost 19,95. Het is verkrijgbaar bij boekhandels de Readshop in Warsveld en Van Someren Ten Bosch en Boek en Buro in Zutphen. Zutphensepracht.nl Rijksmuseum. Lage Landen is de eerste aflevering van een serie van vier reizende tentoonstellingen die de Musea Zutphen maken met vier andere collega's. Veel Zutphenaren zullen zich de succesvolle reizende tentoonstelling Rembrandt in Zwart Wit nog herinneren, met meer dan 100 etsen van de meester zelf. Die tentoonstelling was het resultaat van een samenwerking tussen de Musea Zutphen, het Westfries Museum (Hoorn), Gemeentemuseum het Hannemahuis (Harlingen), het Markiezenhof (Bergen op Zoom) en Museum Gouda. Die samenwerking smaakte naar meer. Het nieuwe project toont hoe de identiteit van Nederland is gevormd door de fysieke omgeving en hoe de elementen - aarde, water, lucht en vuur - daarbij een rol spelen. Voor deze tentoonstellingen maken de musea een ruime keuze uit de Rijksmuseumcollectie. Zutphen heeft de primeur van Lage Landen, die opent op 28 januari 2018. schattenuithetrijks,nl Stedelijk Muse Voor meer informatie: www.museazutphen.nl. CESjrtv IS IC! rijk leven

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 11