LEZERSACTIE Zutphense Pracht TALRIJKE BEWONERS Exclusief voor lezers van Zutphense Pracht Tegen inlevering van deze bon krijgt u als lezer van Zutphense Pracht 10% korting op een product naar keuze uit de Museumwinkel in de nieuwe Musea Zutphen. de wisselexpositie oorspronkelijk uit twee panden. 'We hebben ze kadastraal ook teruggevonden als twee aparte panden. In het huidige pand is dat beneden terug te zien aan de pilaren die midden in de zaal staan en boven is het ook te zien in de subtiele scheiding in de houten vloer. Het plafond is hier 19e eeuws en is van staal.' In een van de muren van het Polakmuseum zijn oude resten van een raamopening gevonden. Deze zijn gedocumenteerd, maar niet zichtbaar gemaakt. Steins: 'Het pand dient natuurlijk primair de kunst. En mocht het ooit anders zijn, dan kan het teruggedraaid worden zodat deze restanten alsnog zichtbaar worden.' De prachtige houten kap in een van de zalen van het Polak museum verwijst nog naar de zeventiende eeuw. 'In de jaren 90 is deze kap grotendeels gerestaureerd. Een enkele balk stamt nog uit de periode van de familie Van Heeckeren, maar het dakbeschot is in de jaren '90 vervangen.' Ook een leuk detail is een staafanker in een van de muren van het Henriëtte Polak Museum. 'Als je hier door het raam kijkt, zie je goed dat dit oorspronkelijk een buitenmuur was. Het deel waar nu het museum is, is in de 17e eeuw bijgebouwd door de familie Van Heeckeren.' De nieuw aangebrachte luiken ogen historisch, maar onduidelijk is of ze ook oorspronkelijk aan het pand zaten. 'Er zijn wel aanzetten voor gevonden', aldus Steins. 'We hebben ze aangebracht omdat ze goed ingezet kunnen worden voor de beveiliging van de musea en om het felle zonlicht buiten te houden. Daarbij hebben we uiteraard ook gekeken naar de lichtinval. Verschillende raampartijen geven een prachtige doorkijk naar de Walburgiskerk. We wilden het licht buiten houden, maar het uitzicht op de stad behouden.' Want juist dat uitzicht op de historische stad hoort al eeuwen bij De Hof van Heeckeren. De eerste te achterhalen bewoners van het pand waren Derick van Andelen en zijn vrouw Beerte, die het pand in 1456 kochten. Al is het zeer onwaarschijnlijk dat zij de eerste bewoners waren. Jaren later en een aantal eigenaren verder verkopen Reynt van Apeldoeren en zijn vrouw Marie het pand in 1532 aan Karel van Gelre. Rond 1617 blijkt Burchardt van Westerholdt tot Hackfort (1576-1645) het pand te bezitten en hij verkoopt het aan Walraven van Heeckeren, heer van Nettelhorst en Enghuizen. Hij was het die de drie laat-middeleeuwse panden samenvoegde tot De Hof van Heeckeren, waaraan het pand nog steeds zijn naam dankt. Ook zijn zoon Evert van Heeckeren (1613-1680) bewoont lange tijd het pand samen met zijn vrouw Maria Torck en hun elf kinderen. De oudste daarvan, Walraven van Heeckeren (1643-1701) erft het pand, alsmede de Nettelhorst. Ondanks een voorgenomen huwelijk met een Zweedse gravin, trouwt Walraven nooit. Na zijn dood wordt zijn jongere broer Jacob Derck van Heeckeren (1665-1749) eigenaar van de Hof van Heeckeren en Enghuizen en gaat de Nettelhorst naar zijn broer Robbert. Jacob Derk wordt in 1686 benoemd tot burgemeester van Zutphen. De familie Van Heeckeren woonde tot 1822 in dit stadspaleis. Vanaf 1850 doet het pand achtereenvolgens dienst als weeshuis, hotel en gerechtelijk studiecentrum. Vanaf mei 2017 is Musea Zutphen de nieuwste bewoner. Bron: Zutphense Archeologische Publicatie 116 over De Hof van Heeckeren door Bert Fermin. Monumenten, bouwhistorie en archeologie Tekst: Brigiet Bluiminck Eenmalig te gebruiken en geldig tot 1-11-2017 Knipt u liever niet in deze Zutphense Pracht? Een kopie of foto van deze bon volstaat ook.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 7