Ijskristal van Martinet Het oude hart dienst moest een eigen plekje krijgen in het nieuwe pand. 'Belangrijk was dat alle delen ook afzonderlijk van elkaar te bezoeken moesten zijn', aldus Steins. 'Dat is gelukt in het huidige ontwerp. Het Stedelijk Museum zit in de kelder en op de begane grond, het Henriëtte Polak zit op de eerste verdieping, de wisseltentoonstelling in de rechtervleugel op de begane grond en de eerste verdieping en de dienst archeologie zit verspreid in het pand en heeft bovendien de gewenste eigen ingang aan de Kuiperstraat.' In het oorspronkelijke stadspaleis zat de hoofdingang aan de kant van de Kuiperstraat. Hier is onder meer nog een, inmiddels vervangen, staldeur te herkennen. Het schelpenkoepeltje was destijds de achteringang. Mirjam Steins: 'We hebben die entree volledig omgedraaid. Ook omdat het nieuwe Cultuurcluster zo meer wordt verbonden met de stad, het 's Gravenhof en de Walburgiskerk.' Het schelpenpoortje is daardoor voor het eerst sinds jaren weer toegankelijk voor het grote publiek. Hetzelfde geldt voor de museumtuin die is aangelegd door LoLa Landscape Architects. Steins: 'Die hebben we hiermee eigenlijk weer teruggegeven aan de inwoners van Zutphen. Pas als je via het nieuwe multifunctionele paviljoen het museum binnen wilt, betaal je entree. De ruimtes daarvoor zijn allemaal vrij toegankelijk.' In het museum komt geen eigen horeca. 'Daarvoor was simpelweg geen ruimte. Daarom is samenwerking gezocht met Hampshire hotel 's Gravenhof. Hun ontbijtruimte wordt na 11.00 uur museumcafé. Bezoekers kunnen via de tuin naar het museumcafé en bij mooi weer wordt een terras opgesteld.' Bovendien is het mogelijk om in de tuin films af te spelen op een van de witte muren. Ook krijgt de fontein die voormalig burgemeester Arnold Gerritsen bij zijn afscheid aan de stad heeft geschonken, een plekje in de tuin. Zowel in de tuin als in de vloer van het nieuwe paviljoen is de driehoek terug te vinden. 'Hiervoor heeft landschapsarchitect Peter Veenstra uit Rotterdam zich laten inspireren door de afteeldingen van ijskristallen van de wereldberoemde natuurgeleerde Jan Floris Martinet uit Zutphen', laat Steins weten. Martinet schreef het Katechismus der Natuur, dat vele malen vertaald werd en tot in de twintigste eeuw op scholen werd gebruikt. De middenvleugel van De Hof van Heeckeren is het oudste deel van het pand en dateert uit omstreeks 1300. Eigenlijk is dit deel alleen nog terug te zien in een van de kelders waar een educatieruimte voor het museum is ingericht. 'We hebben de gewelven en wanden hier bewust vrij rauw gelaten, omdat deze ruimte verder niet zoveel nodig heeft.' De kapconstructie van deze middenvleugel dateert uit de zestiende eeuw. Wanneer je doorloopt naar de expositieruimte in de kelder, waar onder meer de oudste menselijke kies in Nederland ligt en het enige bewijs van de Vikingaanvallen in de negende eeuw, zie je verschillende gewelven. Steins: 'De kelder uit de achttiende eeuw lag onder de tuin. De twee zijbeuken aan weerszijden van de expositieruimte -OPAVENHOF HOTEL-

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 5