ruimte is dat het de mogelijkheid biedt om ook overdag groepen te ontvangen', vertelt Gerard Huis in 't Veld, directeur Graafschap Bibliotheken. 'Dit was in de oude situatie alleen mogelijk na sluitingstijd, omdat we daar geen aparte ruimtes voor hadden. Straks kan dat hier ook gewoon overdag. Dat betekent dat we veel meer mogelijkheden krijgen voor groepen en dat sluit aan bij de maatschappelijke functie die we als bibliotheek de komende jaren willen vervullen.' Leescafé en tribune Onzichtbaar Andere nieuwe elementen in de bibliotheek zijn een leescafé met koffiecorner op de plek waar voorheen de jeugdboeken te vinden waren en een trap in het achterste deel van de bibliotheek, die naar de top van de nieuwe middenkern voert. Huis in 't Veld: 'Deze trap kan ook als tribune gebruikt worden tijdens lezingen of bijeenkomsten, waarbij we maximaal 100 bezoekers kunnen huisvesten.' Verder zijn de lichtbakken weggehaald en enkele kasten die voor de nissen stonden komen niet meer terug, zodat de nissen zichtbaar blijven. De sarcofaag die in de tuin van het Broederenklooster stond, wordt momenteel gerestaureerd en krijgt daarna ook een plekje in de bibliotheek. De vloer, die voorheen hoogteverschillen kende, blijft vlak en wordt bedekt met bolon. Dit is geweven vinyl, gemaakt van gerecycled materiaal dat geluiddempend is. Andere duurzaamheidselementen zijn led-verlichting en geluiddempende beplating onder de entresol. Isolatie is al eerder toegepast.' Naast de zichtbare dingen zijn er ook maatregelen genomen die voor bezoekers nagenoeg onzichtbaar zijn. Zo kampte het pand met grootschalige vochtproblemen. Peter van Dijk: 'Deze zijn tijdens de renovatiewerkzaamheden grondig aangepakt. Hopelijk zijn we daar nu van verlost. Maar het blijft natuurlijk een zeer oud pand, die zijn nu eenmaal gevoelig voor vochtproblemen.' Ook het voegwerk werd gerestaureerd, een deel van de plafondschilderingen is geconserveerd en een loze ruimte op de eerste verdieping is dankzij het aanbrengen van drie dakraampjes omgetoverd tot bruikbare kantoorruimte. 'Over de toevoeging van de dakramen waren de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed en de Commissie voor Ruimtelijke Kwaliteit en Cultuurhistorie wel kritisch, omdat het behoorlijk ingrijpend is in een middeleeuws dak. Maar het is smaakvol gedaan', aldus Van Dijk. Op 1 juli is de officiële opening van de verbouwde bibliotheek. Huis in 't Veld kan bijna niet wachten. 'De heropening wordt officieel gevierd met genodigden, maar in de eerste week vieren we het vooral met alle Zutphenaren. Want de nieuwe bibliotheek is er tenslotte voor hen.' Tekst: Brigiet Bluiminck Foto's: Berthil van den Brink 58 Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 58