s» DE BROEDERENKERK Kloostermoppen Het schip De Broederenkerk is een vroeg- gotische kerk van het in 1293 gestichte Dominicanenklooster. De kerk is rond 1306 - 1307 gebouwd en bestaat uit een driebeukig, basilicaal schip met schoorbogen en een eenbeukig diep koor met driezijdige sluiting. Het wordt geheel in steen overwelfd met kruisgewelven. De gewelfschilderingen dateren uit de eerste helft van de 16e eeuw en zijn bij een vorige restauratie hersteld. In 1772 ontwierp stadsarchitect Wittenberg op de kerk een charmant torentje waarin een klok werd gehangen: het poortersklokje. Deze poortersklok luidt nog altijd van kwart voor tien tot tien 's avonds als signaal dat de poorten van de stad gaan sluiten. Na jaren van leegstand kocht de gemeente Zutphen in 1980 de Broederenkerk, waarna de openbare bibliotheek er in 1983 een bijzonder onderkomen vond. onze maatschappij kan meedoen. Goed kunnen lezen en digitaal vaardig zijn worden daarbij steeds belangrijker. Maar in de bibliotheek waren nauwelijks middelen om dit te faciliteren. Daarom komen er in de vernieuwde bibliotheek veel werkplekken, dertig computers, extra sterke wifi en ruimtes waar cursussen of workshops kunnen worden gegeven.' Bij binnenkomst in de monumentale kerk uit 1307 valt één ding direct op: het pand is wijd, open en licht. Logisch natuurlijk, want nu de boeken, kasten en lichtbakken verdwenen zijn, staat het gebouw leeg en komt het veel beter tot zijn recht. Maar het is ook de bedoeling dat dit zo blijft als het gebouw weer in functie is. Om dat te realiseren is een aantal maatregelen genomen. Projectleider Peter van Dijk van de gemeente Zutphen: 'Om de schoonheid van de veertiende-eeuwse kerk meer te benadrukken is onder meer het de entresol weggehaald. Daardoor beleefde je de kerk namelijk niet echt. Deze verdiepingsvloer wordt helemaal vernieuwd. Er komt een balustrade van houtsnijwerk die de kerk een heel andere uitstraling geeft. Door deze aanpassing krijgen bezoekers een veel betere indruk van de ruimtelijkheid van de kerk.' Ook zijn de trappen verplaatst en de binnenmuren van de kerk opnieuw aangeheeld en gesaust, wat zorgt voor een frissere aanblik. Daarnaast is een deel van het stucwerk in de zijbeuken verwijderd. Van Dijk: 'Daardoor krijg je weer zicht op de kloostermoppen en komt de historie van het pand meer tot leven.' Architect Rob Banneur van In Vorm Architecten uit Schiedam is verantwoordelijk voor zowel de renovatie en verbouwing als de inrichting van de bibliotheek. Het meest opvallende element dat hij toevoegde aan de nieuwe inrichting van de Broederenkerk is de kern: een grote 'bak' midden in het schip van de kerk die de spilfunctie van de bibliotheek moet worden. 'Het idee achter deze multifunctionele

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 57