Misschien wel de mooiste bibliotheek van Nederland Broederenkerk, Broederenkerkplein 2 De middeleeuwse Broederenkerk wordt verbouwd. De bibliotheek krijgt een behoorlijke transformatie, zodat ze toegerust is voor de maatschappelijke functie die ze de komende jaren wil vervullen. Daarnaast wordt de Broederenkerk juist weer herkenbaar gemaakt als monumentale kerk. Beleving Het is 1983 als de bibliotheek in Zutphen verhuist van 'Dat Bolwerck' aan de Zaadmarkt naar de Broederenkerk. Een vooruitstrevend plan, want begin jaren '80 was het ondanks de leegstand van veel kerken nog niet gebruikelijk dat de kerk een nieuwe functie kreeg. Maar deze maatschappelijke functie wordt zeer gewaardeerd door de gebruikers. In zekere zin liep Zutphen voorop in een ontwikkeling die recent ook in Maastricht en Zwolle is toegepast. De plannen voor de huidige verbouwing ontstonden toen duidelijk werd dat de Zutphense musea niet in het Broederenklooster zouden komen, maar in de Hof van Heeckeren aan het 's Gravenhof. Gerard Huis in 't Veld, directeur van Graafschap Bibliotheken: 'Toen het museum op deze plek niet doorging, iets dat zonder meer invloed zou hebben gehad op de bibliotheek, moesten we iets anders.' Wethouder René Sueters: 'Uitgangspunt voor de verbouwing was dat we de gebruiksmogelijkheden van de bibliotheek wilden vergroten, maar in het kader van ons erfgoedbeleid óók de beleving van de Broederenkerk als monument wilden versterken. De bibliotheek van deze tijd is steeds meer een maatschappelijke én culturele instelling. Het is van groot belang dat iedereen in

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 56