Hertog van Gelre OUde*ffftovan't'Meifertnk/Fütopofle^:ieWafnsvefd (arch.nr. 3.030/fotonummerSZU002002134) Project PI De gebinten inde.kleine deel teruggaat dan de eerste vermelding in 1378. Aardewerkvondsten geven aan dat dit tussen 750 en 900 moet zijn. De Karolingische tijd dus. 't Meijerink werd van de 14e tot de 17e eeuw beleend door de hertogen van Gelre. De naam geeft aan dat het de woonplaats was van een meier. Dat was in het feodale systeem een horige die verantwoordelijk was voor het runnen van zijn eigen en omliggende boerderijen. Hij fungeerde ook als richter (schout, drost). Feit is dat 't Meijerink een van de mooiste gevels in het buitengebied van Zutphen heeft. Bij een ingrijpende verbouwing in 1910 is onder andere de top van de gevel grotendeels afgebroken en met uitkomend materiaal weer opgebouwd. Momenteel vindt opnieuw een restauratie van de gevel plaats. Dit was noodzakelijk omdat de vorige enkele jaren geleden niet het gewenste resultaat heeft opgeleverd. Verder wordt de deel op termijn omgebouwd tot sociale ontmoetingsruimte. Dat is nodig omdat Peter en Ingeborg van der Voort die ruimte nodig hebben om hun project PI te realiseren. In het voormalige melklokaal, dat nu als ontmoetingsruimte dienst doet, vertellen ze dat ze uit Haarlem komen en al eerder plannen hadden om een zorgboerderij te beginnen. Peter: 'In de buurt van Haarlem hebben we ook rondgekeken, maar in financieel opzicht was het daar niet haalbaar. We hebben toen besloten iets te gaan zoeken in de driehoek Apeldoorn, Zutphen, Arnhem. Eerst kwamen wat opties in Warnsveld in beeld, maar op een bepaald moment kwam ons ter ore dat deze boerderij door de gemeente Zutphen verhuurd zou worden. Wij hebben toen meegedongen bij de aanbesteding en waren de gelukkigen die het gekregen.' 'We hebben natuurlijk eerst een businessplan moeten indienen', vertelt Ingeborg. 'Op PI-dag (3/14 14 maart) 2015 zijn we hier naartoe verhuisd.' PI is een wiskundige constante met de decimale notatie 3,14, die de verhouding tussen omtrek en diameter van een cirkel aangeeft. Ingeborg: 'We hebben ons project PI genoemd, vieren elk jaar Pi-dag en wonen ook nog langs de Pi-weg, de N314. We zijn hier geland zonder financiële middelen en bouwen het pand van binnen gefaseerd om. We zijn groeiende en hebben nu negen deelnemers. Dat zijn geen mensen met een verstandelijke beperking, maar mensen met verschillende rugzakjes die het niet meer goed redden in de maatschappij. Ze zijn vastgelopen of hebben een psychose of een burn-out gehad.' Ze vervolgt: 'Het is een bijzondere ervaring om in zo'n prachtig oud pand te wonen. Wel is alles aan vergunningen onderhevig. Inmiddels hebben we de oude koeienstal gestript en er de werkplaats in gehuisvest. En zo groeien we verder.' Het pand en de grond zijn eigendom van de Stichting Baron van Hugenpoth tot Aerdt, die het verpacht aan de gemeente Zutphen. Deze verhuurt het dan weer aan Peter en Ingeborg van der Voort. Tekst: Ton van Ingen Schenau Foto's deze pagina: Peter van der Voort Zutphensepracht.nl 55

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 55