Havezate 't Meijerink omgetoverd tot zorgboerderij Leestenseweg 13, Zutphen nrro Als je de Leestenseweg afwandelt en via het fietstunneltje onder de N314 door bent, valt meteen aan de linkerkant, circa 150 meter in het land, een bijzonder 'getrapt' klokgeveltje op. Dat verwacht je eerder in de Amsterdamse grachtengordel of in de binnenstad. In het Achterhoekse coulisselandschap is het een unicum. Toch staat deze bouwkundige blikvanger al 639 jaar op deze plek te pronken. Het is een zogenaamde havezate. Omgrachte havezate Door de gemeentelijke herindeling van 2004 staat dit rijksmonument binnen het grondgebied van de gemeente Zutphen. In 2014 streken Peter en Ingeborg van der Voort er neer en sindsdien heeft het de eigentijdse bestemming 'Zorgboerderij' Een Havezate is een versterkt huis (burcht), hofstede, hof of hoeve. Oorspronkelijk was het de benaming voor een grote boerderij met land. Het heeft ook een bijzondere vorm. In de 17e eeuw was de Havezate een 'riddermatig' goed. Het bezit van zo'n goed was voorwaarde om lid van een ridderschap te worden. In het Graafschap Zutphen moest een havezate ook nog verdedigbaar zijn en een bepaalde omvang hebben. In de 13e eeuw kwamen er in dit graafschap maar liefst veertig van deze versterkte huizen of boerderijen voor. De vermelding van het stichtingsjaar 1378 is van de ministeriaal Conrad van Leesten. Een ministeriaal was een persoon van onvrije afcomst aan wie een belangrijke post in het bestuur of het leger werd toevertrouwd. Zijn familie, die al in 1121 voor het eerst wordt genoemd, behoudt het goed tot 1494. In 1762 en 1847 wordt 't Meijerink omschreven als een omgrachte havezate. Die gracht is in de loop der tijd verdwenen, maar onderzoeken hebben aangetoond dat het ging om een gracht van maximaal 5 meter breed en 2,15 meter diep. In de 14e en 15e eeuw komt 't Meijerink in handen van de familie de Rijcke. In 1628 vindt een ingrijpende verbouwing plaats. In feite wordt 't Meijerink dan afgebroken en herbouwd. Voor deze nieuwbouw is het adellijk geslacht Van Dorth verantwoordelijk, dat via een huwelijk met Anna de Rijcke (van den Bijlant) het goed in handen kreeg. Mogelijk liet jonkheer van Dorth de gracht rond zijn nieuwe huis aanleggen om het meer allure te geven. Wat de vroege historie van het Meijerink betreft suggereren archeologische vondsten in ieder geval dat de geschiedenis verder [glllil !lCKEr,>S;

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 54