TERUG VAN WEG GEWEEST Cor Witbraad Als de voortekenen niet bedriegen kunnen het Stedelijk Museum en het Museum Henriette Polak na de opening van de Hof van Heeckeren een hausse aan bezoekers tegemoet zien. Al vóór de opening was de belangstelling overweldigend. Via het schelpenpoortje gluurden mensen nieuwsgierig naar binnen. De sneakpreviews waren iedere keer in een mum van tijd overboekt. Zutphen heeft er zin in! Het geharrewar dat aan de realisatie voorafging, lijkt vergeten. Ook dat het gedoe rond de musea problemen gaf bij de vorming van een nieuw college, schijnt uit de geheugens gewist. De Zutphense blik is vooruit gericht, op een toekomst met mooie musea. De Hof van Heeckeren, fraai stadspaleis gelegen aan het 's-Gravenhof, het oudste plein van Zutphen, is grondig aangepakt. Het gebouw zelf - zowel binnen als buiten - maar ook de tuin, met daarin een nieuw gebouwd paviljoen. Voor gebouw en paviljoen tekent architectenbureau BiermanHenket, niet de eerste de beste. Het heeft onder andere het Fries Museum en de Fundatie op zijn naam staan. Musea met bijzondere kenmerken. De Fundatie spant de kroon, met de opvallende bol als hoogste verdieping. Wie kent haar niet. De Hof van Heeckeren doet het zonder zoiets frivools. Sommige Zutphenaren vinden dat teleurstellend (en saai), andere juist geruststellend (en gepast). Maar het belangrijkste is dat de musea in de Hof van Heeckeren hun collecties met overtuiging kunnen tonen. En dat is het geval. De vaste bezoekers van de musea zal het goed doen om de vertrouwde werken terug te zien. Hoewel, helemaal als vroeger lijken ze niet. Het is zoals bij oude bekenden met een nieuwe bril. En dan zijn er ook de onlangs nieuw aangeschafte werken en de werken die zich voorheen voornamelijk in het depot bevonden. Opvallend zijn bij alles de 'nieuwe' archeologische voorwerpen. Die maken het 'verhaal van Zutphen' compleet. Fraai. Grote belangstelling zal er, denk ik, zijn voor de speciale apparatuur waarmee jong en oud digitaal door de collecties kan struinen. Speels en leerzaam. Wie dat wil kan zijn of haar favoriete werken, elk apart of in combinatie, op de wand projecteren. Een kunstpresentatie dus, naar eigen keuze en smaak. Wie de Hof van Heeckeren wil bezoeken, vindt de entree in het paviljoen in de tuin, te bereiken via het schelpenpoortje. De tuin is tijdens de openingstijden van de musea voor iedereen toegankelijk. Het paviljoen is recht toe recht aan, met veel glas. De tuin, ontworpen door LOLA landschapsarchitecten (ook met een staat van dienst die er zijn mag) is strak, maar zal ook, als 'het groen' zijn werk doet, frivool zijn! Er zijn driehoekige plantvakken, er is de waterpartij die burgemeester Arnold Gerritsen cadeau kreeg bij zijn afscheid en er is de Vriendenbank, geschonken door de Vrienden van de musea. Een van de muren van de tuin is geschikt voor filmvertoningen. De Hof van Heeckeren. We gaan elkaar er vast en zeker tegenkomen. Vaak. Cor Witbraad Scheidend voorzitter van de Vereniging Vrienden Musea Zutphen corwitbraad@kpnmail.nl Zutphensepracht.nl 51

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 51