De Hof van Heeckeren: stadspaleis wordt museum 's Gravenhof 1 Bijna vierhonderd jaar geleden werd door de familie Van Heeckeren het stadspaleis De Hof van Heeckeren gesticht. Op 14 en 15 mei opent Musea Zutphen er officieel haar deuren. Bij de verbouwing en renovatie van het pand werden zoveel mogelijk details uit de zeventiende eeuw behouden. Architect Mirjam Steins van BiermanHenket Architecten neemt ons aan de hand door een nog vrijwel leeg pand. Systeemplafonds en voorzetwanden De huidige Hof van Heeckeren mag dan zo'n 400 jaar oud zijn, de panden die samen het stadspaleis vormen zijn al veel ouder. De Hof van Heeckeren bestaat namelijk uit drie laat-middeleeuwse panden. In de zeventiende eeuw werden deze door de familie Van Heeckeren tot één groot adellijk U-vormig stadshuis verenigd en uitgebouwd. Zeer waarschijnlijk gebeurde dit na de aankoop door Walraven van Heeckeren van Nettelhorst in 1617. In deze periode kregen ook de drie gevels aan de Kuiperstraat hun kolossale Toscaanse pilasterorde die voor eenheid zorgde. Overal in het pand zijn nog sporen te vinden van de rijke bewoners- en bouwhistorie van het stadpaleis. Architect Mirjam Steins van BiermanHenket Architecten, die onder meer de Fundatie in Zwolle en het Anne Frank Huis in haar portefeuille heeft, vertelt: 'Toen we het pand voor het eerst zagen in 2015 zat er het studiecentrum voor rechtspleging in en was er veel weg getimmerd. Systeemplafonds en voorzetwanden zorgden ervoor dat je van de historische opbouw van het pand vrijwel niets meer zag. Om een goed ontwerp te maken voor de nieuwe functie van het pand, wilden we juist die geschiedenis van dit pand weer in kaart brengen. Toen de aannemer begon met het weghalen van al die inbouwelementen kwamen de bouwhistorische elementen weer tevoorschijn en daarmee de historie van het pand.' Een van de eerste stappen was vervolgens het opdelen van de ruimtes. Zowel het Stedelijk Museum Zutphen, als het Henriëtte Polak Museum, de wisseltentoonstelling en de archeologische

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 4