ZELF KIJKEN Oudste honingboom Nieuw klinkerpad Meer allure Huis Welgelegen als meisjesin zich kon veroorloven, zette zulke bomen in zijn tuin en gaf zo de rijkdom van de schepping weer. Dat was de heersende smaak, je liet zien wat er in de natuur voorhanden was.' In de Overtuin is zowel de aanleg als het plantenbeeld nog steeds compleet en in goede conditie. Van de majestueuze bomen, waaronder de oudste beschreven honingboom van Nederland, is een groot deel tussen 1830 en 1840 geplant. 'De botanische variatie is er nog, en ook aan de vorm is vrijwel niets veranderd. Het is een geluk dat de mensen het door de eeuwen heen zo gelaten hebben en ook nog hebben onderhouden.' De paden in de tuin bestonden destijds uit aangestampte aarde. De oprijlanen ook, al werden die vaak bedekt met grind zodat de koetsen er makkelijker overheen konden. Het stukje tussen de koets en het bordes was vaak wel bestraat, zodat de heren en dames geen vuile voeten kregen als ze uit de koets stapten. De zandpaadjes in de tuin werden jaarlijks bestrooid met een laagje wit of geel zand, waardoor het er verzorgd uitzag.' Verhoeff stelde het bestuur van Stichting Warnsveldse Monumenten voor om het grind voor het huis en naar de poort te vervangen door klassieke gebakken klinkers, en om dan meteen ook het verloop van de paden te verbeteren. 'Tuinhistorisch gezien lagen de grindpartijen meer niet op de goede plek', zegt hij. 'Bij het huis was het pad veel te recht geworden. Die rechte lijn veroorzaakte een scheiding met de tuinaanleg, die rond en vloeiend is. Op oude foto's is te zien dat het pad hier oorspronkelijk met een fraai gebogen verloop was aangelegd. Die historische situatie hebben we als uitgangspunt genomen voor het project.' En nu ligt er dus een gloednieuw klinkerpad. Vanaf het toegangshek slingert het in een vloeiende beweging naar de hoofdingang van het huis. Huis en tuin zijn weer op een harmonische wijze met elkaar verbonden en de paden zijn toegankelijk voor de bewoners. Volgens Verhoeff kwam het vroeger wel vaker voor dat er klinkers werden gebruikt om de bereikbaarheid van buitenhuizen te verbeteren. De kunst is alleen om het zo in te passen dat het niet opvalt in het padenpatroon. Dus niet zomaar klinkers leggen, maar dat doen volgens een goed ontwerp, met vloeiende lijnen. 'Daardoor wordt het oog het park ingetrokken', legt hij uit. "De tuin wordt als het ware naar het huis gezogen. Het is de kunst om van die lijnen een driedimensionale compositie te maken, die harmonieert met de ronde kruinen van de bomen.' In het lange klinkerpad is vanaf de openslaande deuren in de tuinkamer een fraai gebogen rand aangebracht. 'Die rand voert je oog vanuit het huis naar het ronde prieel met de blauweregen.' Het klinkerpad, dat op 13 april officieel is geopend, is niet authentiek, geeft hij toe. 'Het is de bedoeling dat het bakstenen pad zich onopvallend en harmonisch voegt in de historische tuinaanleg. Het is aangelegd in de smaak van de 19e eeuw, maar het is bedoeld voor hedendaags gebruik met een rollator. En nu het af is, vergeet je vanzelf hoe het eerst was.' Annette Meesters, bestuurslid van de stichting, knikt instemmend: 'Eigenlijk is het veel mooier geworden', zegt ze. 'Het heeft meer allure gekregen en oogt alsof het altijd zo is geweest.' Het pad is een begin, want er volgen nog meer herstelwerkzaamheden. Voor het hoofdgebouw komt, precies in de as, een middenperk met een zonnewijzer. En ook het terras bij de galerie wordt opgehoogd en aangepakt. Dat was ooit het dienstplein van het stalgebouw. Hier stonden de waterpomp, de emmers, de bezems en de zeep. Uiteraard uit het zicht van de mensen die in de pronktuin over de slingerpaden wandelden. Die keken liever naar het lieflijke groen van bomen en struiken. Tekst: Nicolien van Doorn De Overtuin is tot 15 oktober tweewekelijks op zon- en feestdagen opengesteld voor publiek. Openingstijden van 11.00 tot 17.00 uur. Entree 3,00 p.p., kinderen tot 16 jaar onder begeleiding gratis. Tijdens de Open Monumentendagen op 9 en 10 september 2017 is de toegang gratis. Rondleidingen voor groepen zijn op afspraak mogelijk. Honden worden niet toegelaten. De galerie en het terras zijn vrij toegankelijk. Stichting Warnsveldse Monumenten 'De Overtuin', Molenstraat 6, 7231 KN Warnsveld, 0575-559989. www.deovertuin.nl Zutphensepracht.nl 49

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 49