ÏUiN iN LANDSCHAPSSTiJL BIJNA 200 JAAR ONVERANDERD De Overtuin, Molenstraat 6, Warnsveld In de oude dorpskern van Warnsveld ligt buitenplaats Huis Welgelegen. Voor het huis strekt zich de 'Overtuin' uit, aangelegd in landschapsstijl. In de 185 jaren van zijn bestaan is de tuinaanleg vrijwel onveranderd gebleven, iets dat in het oosten van Nederland niet vaak meer voorkomt. Plantenjagers Een bijzondere tuin dus. Met maar één nadeel, en dat is dat het voor de huidige bewoners van de particuliere woon- en zorgvoorziening, heel lastig was om zich met een rollator of rolstoel over de grindpaden voort te bewegen. Er moest iets anders voor in de plaats komen, maar wat? Nadat de bestuursleden van de Stichting Warnsveldse Monumenten, sinds 1986 eigenaar van Welgelegen, tot de conclusie waren gekomen dat het grind niet behouden kon blijven, schakelden ze Peter Verhoeff in en vroegen hem om advies over een nieuw padenstelsel. Verhoeff werkt als landschapsarchitect bij Stichting In Arcadië in Amersfoort en is gespecialiseerd in historische tuinen en parken. Hij noemt zichzelf een 'restauratiearchitect': 'Voordat ik een ontwerp maak doe ik altijd historisch onderzoek naar de ontwikkelingsgeschiedenis van de tuin. Ik vind het mooi als ik bij het inpassen van nieuwe elementen in de tuin de authenticiteit zoveel mogelijk kan bewaren, of verdwenen elementen kan herstellen.' Huis Welgelegen, het in classicistische stijl opgetrokken hoofdgebouw, heeft al heel wat functies gehad. Van particuliere bewoning tot meisjesinternaat, en tegenwoordig is het dus een particuliere woon- en zorgvoorziening voor ouderen. In het voormalige stalgebouw ernaast worden exposities gehouden en muziekavonden georganiseerd. De Overtuin is aangelegd tussen 1830 en 1840, in de destijds populaire landschapsstijl. 'Die wordt vaak Engelse landschapsstijl genoemd', zegt Verhoeff, 'maar dat 'Engels' laten we tegenwoordig weg.' Een van de kenmerken van de landschapsstijl zijn de gebogen lijnen van paden, borders en boompartijen. 'Fraai gebogen lijnen in de tuin vloeiden naar de hoeken van de gebouwen. In de tuin wisselden naald- en looffomen elkaar af, zodat er een compositie ontstond van verschillende soorten, kleuren, variëteiten en groentexturen en de botanische verscheidenheid goed uitkwam. Mensen van die tijd waren nieuwsgierig naar de bomen die plantenjagers vanuit de hele wereld meenamen naar Europa. Wie het Jv-. gaftm ,-s'—

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 48