Exclusieve tips van de monumentenfotograaf ZON Een foto maken van een monument: dankzij de komst van de digitale fotografie en de smartphone lijkt iedereen het te kunnen. Maar een goede foto maken is nog niet zo eenvoudig. Léontine van Geffen-Lamers deelt haar persoonlijke tips exclusief met de lezers van Zutphense Pracht. 'Het belangrijkste van fotografie is kijken. Neem voordat je de knop indrukt altijd eerst de tijd. Wat is de sfeer, wat wil je vastleggen en wat zijn de mooiste plekjes. De knop komt pas op het allerlaatst'. DETAILS Het mooie aan monumenten zijn vaak de details. 'Die lenen zich ook heel goed voor foto's. Zoom niet in met de camera, maar ga zelf inzoomen. Ga dus dichtbij het onderwerp van je foto staan. Zo heeft de kijker het gevoel dat hij er zelf dichtbij staat. Dat creëert betrokkenheid.' Goed licht is het belangrijkste ingrediënt voor een goede foto. 'Op een bewolkte dag zeg ik mijn fotografie-afspraken af', aldus Léontine. 'Soms is er een deadline en moet ik wel fotograferen, maar als het even kan fotografeer ik alleen als het zonnig is. Bewolkt weer maakt zelfs het mooiste monument flets en grauw.' RECHT Zorg dat het monument recht op de foto komt. 'De truc daarvoor is dat je niet de camera moet kantelen, maar de camera naar boven of beneden moet bewegen. Zorg daarbij dat de hoek ten opzichte van het pand 90 graden is. En als je de ruimte hebt, kun je ook een stuk naar achteren gaan en dan inzoomen op het pand. Lukt dat allemaal niet, zorg dan dat er één lijn scheef is. Dus de horizontale lijn óf de verticale lijn. Niet allebei, want dan wordt de foto rommelig en onrustig.' RUIS De achtergrond van een foto is erg belangrijk. Felle kleuren vragen aandacht. Als er op de achtergrond een voorwerp met een felle kleur staat die geen toegevoegde waarde voor de foto heeft, omzeil het dan of haal het weg. Hetzelfde geldt voor interieurfoto's. Prullenbakken, een stapel paperassen, een plastic tas: het leidt af van je onderwerp. Probeer zoveel mogelijk ruis en storende elementen te voorkomen.' www.monument-fotografie.nl Zutphensepracht.nl 47

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 47