'Stenen vertellen een verhaal' Monumentenfotograaf Léontine van Geffen-Lamers Léontine van Geffen-Lamers (47) uit Leuvenheim is monumentenfotograaf. Ze fotografeerde onder meer kasteel Nijenrode in Breukelen, Het Schip in Amsterdam en de Hof van Heeckeren in Zutphen. Maar het begon allemaal met Villa Terre Neuve in Brummen. Nooit hetzelfde Eigen verhaal Ontdekkingsreiziger 'Na mijn studie aan de kunstacademie in Enschede heb ik 15 jaar lang in het videovak gewerkt, als cameravrouw en producent. Ik maakte video's en films tot ik zo'n zeven jaar geleden meer wilde doen met fotografie. Ik ben gestart op de Fotovakschool in Apeldoorn en al tijdens het eerste jaar viel opeens het kwartje voor monumentenfotografie. Ik heb altijd al een voorliefde gehad voor oude panden en architectuur en toen ik Villa Terra Neuve in Brummen mocht fotograferen, dacht ik: 'Dit is wat ik wil doen'. Sindsdien leg ik me toe op fotografie van architectuur en met name op monumentenfotografie.' Léontine was een pionier in haar vakgebied en vond feitelijk het vak monumentenfotograaf uit. 'Toen ik er in 2010 mee begon, noemde nog niemand zich zo. Er zijn meer fotografen die zich toeleggen op monumenten, maar niemand 46 Zutphensepracht.nl zo specifiek zoals ik. Mijn opdrachtgevers zijn onder meer bouwbedrijven voor wie ik vaak een renovatie- of bouwproces volg, maar ook architecten of particulieren. Architectuur fotograferen is leuk, maar monumenten zijn toch een verhaal apart. Oude panden zijn nooit hetzelfde en zijn vaak rijk aan prachtige details. Doorkijkjes, trappenhuizen, houtsnijwerk, gangen en deurenbeslagen: ik ben er dol op. In elk monumentaal pand zijn die details en de sfeer weer anders.' 'Stenen praten niet', wordt er wel eens tegen me gezegd, maar daar ben ik het niet mee eens. Naarmate ik meer vlieguren maak als fotograaf, leer ik de taal van de stenen steeds beter verstaan. Ik ben nog steeds geen bouwhistoricus, maar ik kan de verhalen die de stenen vertellen met de jaren wel beter begrijpen. Elk monument heeft zijn eigen verhaal, dat is juist zo gaaf aan mijn werk. Ik vraag ook altijd de mensen die in het pand wonen of werken naar hun verhaal over het pand. Daarmee komt een monument tot leven. En dat is ook mijn intentie met mijn fotografie. Een pand tot leven brengen en het verhaal van het pand vertellen door de schoonheid en de sfeer zo goed mogelijk te vangen op de foto.' Door haar werk reist Léontine het hele land door. 'Daardoor kom ik op plekken waarvan ik niet wist dat ze bestonden. Neem de Broerekerk in Bolsward. Deze kerk uit de 13de eeuw is eigenlijk een ruïne, maar dankzij een bijzondere glazen overkapping heeft de kerk weer een maatschappelijke functie gekregen, terwijl het karakter van het monument tóch behouden is gebleven. Echt waanzinnig mooi! Maar de kerk van Hall, het Ruitershofe in Zutphen en de Walburgiskerk vind ik ook prachtige plekken. Als monumentenfotograaf voel ik me een ontdekkingsreiziger in eigen land.' Tekst: Brigiet Bluiminck Foto's: Léontine van Geffen-Lamers

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 46