KAPITTEL Knik in de gevel Net als de meeste huizen rondom de Sint Walburgiskerk waren ook de panden Zaadmarkt 100 en 102 in de middeleeuwen eigendom van het kapittel van de Sint Walburgiskerk. Zoals blijkt uit latere benamingen van de huizen werd het hoekpand, nummer 102, gebruikt als woning van de deken van het kapittel, terwijl nummer 100 later bekend stond als 'scholasters huis', dat wil zeggen woning van een der leraren van de Latijnse school. herrie van die kermisattracties niet te geloven, het is zo goed als onleeftaar. Tegenwoordig ga ik ieder jaar weg tijdens de kermisdagen.' komen bij wat hij de 'festivalisering van de binnenstad' noemt: 'Het komt wel voor dat hier op de stoep middenin de nacht shoarma-eters met elkaar op de vuist gaan. Of ze plassen door de brievenbus tijdens een van die bierfeesten.' Lida Stefanski, sinds zeven jaar de geliefde van Gonsalves, kijkt lichtelijk verbaasd bij het horen van die laatste woorden. 'Goed,' zegt hij, 'dat van dat plassen is misschien maar één keer gebeurd en het is lang geleden. Tegenwoordig plakken we de brievenbus alleen af tijdens oud en nieuw. Er is weleens vuurwerk naar binnen gegooid, dat was nog voor mijn tijd. Toen ontstond er meteen brand in de hal. Als je in de binnenstad woont, moet je een zekere tolerantie ontwikkelen, dat is logisch. Maar de Behalve aan de woning van Gonsalves biedt het Ten Broeck Huis ruimte aan drie andere huurappartementen. Het huis bestond oorspronkelijk uit twee woningen, die in de periode 1550 en 1560 zijn samengetrokken. De erfscheiding is nog altijd zichtbaar in de vorm van een knik in de voorgevel. Ten tijde van de samentrekking is er een kelder onder de andere helft van het pand bijgemaakt, zoals te zien is op tekeningen van de werkgroep Bouwhistorie Zutphen. 'In eerste instantie stond de ingang van die nieuwe kelder direct in contact met buiten, want dat was een regel in die tijd. Sindsdien is er bijgebouwd, zodat de keldertrap van de buurvrouw nu halverwege haar gang zit.' Gonsalves wijst aan hoe de kelders zich ten opzichte van elkaar verhouden. 'In de hoek van de kelder onder deze woning heeft waarschijnlijk een beerput gezeten; als je hard op de grond stampt, hoor je hoe hol het klinkt.' Heeft hij altijd al zoveel belangstelling gehad voor zijn woonomgeving en voor de historie? 'Vroeger had ik een druk leven,' zegt Gonsalves met een glimlach. 'Ik zat in de verzekeringswereld. Maar ik ben inmiddels een van de weinige mensen met zeer veel tijd. Ik heb nooit een horloge om, gewoon omdat ik altijd de tijd heb. Dat is een luxe, hè? Daarnaast ben ik het hier is het nu neem de ruimte voor rust en gedachten het nu is het hier, haal diep adem (het later zal wachten) Eke Mannink

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 44