Ten Broeck Huis: 'Het eeuwenoude doet relativeren' Zaadmarkt 100 'Kom verder.' Uit de luidspreker onder het naambordje klinkt een zachte en donkere stem. Bewoner Raymond Gonsalves van het Ten Broeck Huis drukt op een knop, zodat ik de statige deur van zijn woonhuis kan openduwen. We ontmoeten elkaar in een hoge, lichte hal. 'Welkom,' zegt de 75-jarige bewoner, 'dan beginnen we in de woonkamer.' Kermis binnenshuis Het Ten Broeckhuis aan de Zaadmarkt in Zutphen is een groot, van oorsprong middeleeuws dwarshuis, met een schilddak tussen de zijtopgevels. Meer dan een eeuw werd het bewoond door de familie Ten Broeck, waaraan het zijn naam ontleent. In 1978 kocht het Wijnhuisfonds het pand van drukkerij Nauta. Drie jaar later werd de Sint Anthony Groote Broederschap eigenaar, die het tot op heden nog steeds is. 'Dit was destijds de opslagruimte van de drukkerij.' Raymond Gonsalves gebaart om zich heen, terwijl hij zich in een rode fauteuil laat zakken. 'Het is wat je noemt een pand met een rijke geschiedenis.' Tijdens de laatste drie edities van het huiskamer theaterfestival Gast in Zutphen stelde hij zijn huis beschikbaar als podium. 'De afgelopen keer zaten we in deze huiskamer,' vertelt Gonsalves. 'Net als anders ben ik begonnen met een praatje over de oudste delen van het huis: de kelder en de zolder. De kelder stamt uit de veertiende eeuw en een aantal van de balken op zolder is gemaakt van bomen die in de periode tussen 1320 en 1340 zijn geveld, in de middeleeuwen dus. Dat is door dendrochronoloog Erhard Pressler uit Duitsland vastgesteld. Ik zeg dus altijd: dit huis kwam tot bloei in de tijd dat de Zwarte Dood hier rondwaarde.' Raymond Gonsalves is een man van omwegen en uitweidingen. Via de pestepidemie belandt hij bij de Renaissance, om uit te ïensei

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 43