J au kapconstructie zoals beschreven bij het Hof van Flodorf: 'gestapelde jukken van eikenhout en sporengespannen die deels van eiken deels van grenen zijn'. In het archief wordt Halterstraat 16-18 pas genoemd in 1691 onder de naam Het Dordtse of Hooge Huis en eigenaresse Gravin van Flodorff. Dat is ook de naam waaronder het Hof van Flodorf bekend staat. In 1630 kochten de zeer rijke Adriaan Balthasar van Flodorf en zijn echtgenote Isabella van Dorth het pand op nummer 20 van Maurits Ripperda. Later kochten ze de nummers 12 t/m 20 erbij. Bewoners Naast de schouw in de voorkamer pronkt de foto behorend bij de memoires van Just Havelaar. De schouw is nog goed herkenbaar en de sfeer van weleer, zoals Just Havelaar die beschreef, is nog steeds voelbaar. Boven waren de slaapkamers, eindeloos vele, groote holle. Daarboven interesseerde me alleen het rek met al die oude geweeren en sabels. Ook een prachtige degen met graveerwerk op de kling. En een grote leeren weitasch die vreemd en heerlijk rook.' Niet alleen burgemeester Swaving en zijn zoon Willem Justus lieten sporen na in huis. Begin twintigste eeuw zat er in het pand een bierbrouwersmaatschappij, Hagendoorn genaamd. In de oude kelder met kruisgewelf is nog te zien hoe vaten bier naar buiten gesleept werden. Ook een van de drie broers Krukziener van de pettenfabriek, Meijer Mozes, heeft het huis bewoond. Zo liep hij gemakkelijk door de tuin naar zijn fabriek, tot de oorlog zijn leven wreed verstoorde. Na de oorlog ging het bergafwaarts met de productie van petten en in 1970 sloot de fabriek. De panden aan de Halterstraat werden verhuurd aan een reeks huurders, tot de familie De Wilde in 1986 het pand kocht van de weduwe Krukziener en er zelf ging wonen. t Tekst: Agnes van Brussel V: V

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 41