'OUD GRAFELIK HUIS' achter Halterstraat 16-18. Later zou hij achter de karakteristieke voorgevel van de pettenfabriek een ho^e ontwerpen. Het huis aan de Halterstraat was weliswaar verhuurd en in zeer slechte staat, maar de prijs was daar ook naar. Hij kocht het voor 60.000 gulden van de weduwe Krukziener. Zijn vrouw Geeke ging er de volgende dag langs op de fiets met voorop hun twee jaar oude dochter Anna. Ze zag een portiek met drie voordeuren en keek met verbazing naar de enorme omvang. Eind negentiende eeuw is het pand gesplitst in drie woningen en daarmee ging de chique status van het huis enigszins verloren. Alle drie de woningen waren op dat moment ook verhuurd. Tijdelijk konden ze het pand ernaast huren, zodat Géke zonder al te veel tijdsverlies kon gaan klussen in het huis. Er was wat geduld nodig, voordat ze huis in etappes konden betrekken. Het pand aan de Halterstraat 16-18 is nooit bouwhistorisch onderzocht, maar het vermoeden bestaat dat de kap, net als het uitvoerig gedocumenteerde Hof van Flodorf op nr. 22, in 1435 is gebouwd. Interessant aan het pand zijn de beschreven familieherinneringen van Just Havelaar die er als kind logeerde bij zijn grootvader. Hij geeft een sfeervolle beschrijving van het 'oud grafelik huis' in de jaren twintig van de vorige eeuw. Bijzonder is ook de relatie met de Krukziener pettenfabriek. De tuin 'De tuin was breed en groot en zonnig. Er liepen kippen rond zodat je op moest passen geen kippen-bak aan je broek te krijgen als je in 't gras speelde. Er stonden oude peereboomen en kerseboomen achter in de tuin waarin we met planken en takken leeskamertjes bouwden. Heel achter in de tuin bij de hooge muur was een volière, waar zelfs kanaries overwinterden.'Net als Just speelden de drie kinderen de Wilde ruim honderd jaar later in de grote zonnige ommuurde tuin. Er was altijd genoeg bouwafval om hutten te bouwen. De volière en de fruitbomen zijn er niet meer, wel een grote hazelaar die voor de nodige schaduw moet zorgen. Er is een romantisch tuinhuis en een bankje met uitzicht op een vijver. Bij het tuinieren vindt Geeke nog altijd kleine stukjes textiel van de beroemde Zutphense pettenfabriek, die op een gedeelte van het perceel een atelier had. Daar werkten in de jaren dertig ruim honderd Zutphenaren. Bijzonder is het uitzicht vanuit de tuin op de fraaie gebrandschilderde ramen van de synagoge. Poort Niet alleen textiel vond Geeke bij het spitten in de tuin, ook een object van veel grotere omvang. Het bleek een ornament te zijn van de toegangspoort tot het Oude en Nieuwe Gasthuis, een vergelijkbare poort als die voor het Oude Bornhof. Het Oude en Nieuwe Gasthuis was een groot zorgcomplex, dat tot het einde van de oorlog op het plein Basseroord stond. Door het bombardement van 1944 was het zodanig beschadigd dat het moest worden afgebroken. De poort stond nog wel overeind, maar misschien was er toch een ornament afgebroken, dat slinks is meegenomen door een bewoner van Halterstraat 16-18. De oorspronkelijke poort dateert uit 1789 en is later verplaatst naar het Groot Grafiel in Warnsveld. Het Hof van Flodorf Wie de panden van Halterstraat 16 tot 22 van buiten bekijkt ziet drie grote panden, waarvan de hoge daken doorlopen. Het lijkt een geheel. Just Havelaar heeft het over een 'oud grafelik huis'. Dat doet vermoeden dat het even oud is als het Hof van Flodorf op nummer 22. Dat huis is uitvoerig beschreven en bouwhistorisch onderzocht. De kap is gedateerd op 1435, omdat volgens dendrochronologisch onderzoek het hout rond 1435 werd gekapt. Net als bij het Hof van Flodorf zie je op de enorme zolder van nummer 16-18 een l?rf i ït' 40 Zutphensepracht.nl I CC I.WXIX

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 40