Het CLOCKHUYS ZET WIJNHUISCARILLON IN SPOTLIGHT Wijnhuistoren, Groenmarkt 40 De nieuwe Musea Zutphen in de Hof van Heeckeren zal weinigen zijn ontgaan. Maar sinds februari is Zutphen nóg een museum rijker: het Clockhuys. Deze in de Wijnhuistoren gevestigde permanente tentoonstelling stelt de geschiedenis van de Wijnhuistoren, het carillon en het vak van beiaardier centraal. Klokkengeschiedenis Het idee voor het Clockhuys kwam van de inmiddels gestopte initiatiefgroep Torens in Beweging, stichting 'Vrienden van het Wijnhuiscarillon' en de werkgroep Erfgoed van de gemeente Zutphen. 'Het bekender en toegankelijker maken van ons zo kenmerkende carillon is een belangrijke stap in het erfgoedbeleid van de gemeente Zutphen,' aldus Wethouder René Sueters tijdens de opening. In het bescheiden museum staat onder meer een 'oefenklavier', dat is geschonken door Ben Veltkamp, en de Van der Elst klok. Deze klok is in (permanente) bruikleen geschonken door de Nederlandse Klokkenspelvereniging (NKV) en is vernoemd naar de NKV- voorzitter die van 1949 tot 1955 de hamer hanteerde. Voorzitter Hendrikje van Waterschoot van de stichting 'Vrienden van het Wijnhuiscarillon': 'We wilden een zo interactief mogelijk museum'. Zutphen heeft een rijke geschiedenis als het gaat om het carillon. De gebroeders Francois en Pierre Hemony waren de belangrijkste klokkengieters in de 17e eeuw in de Nederlanden en woonden lange tijd in Zutphen. De broers kwamen hier toen ze de opdracht kregen een klokkenspel te maken voor de Wijnhuistoren. In 1644 goot Francois Hemony het eerste carillon voor de in 1625 gebouwde toren. Dit carillon wordt algemeen beschouwd als het eerste zuiver gestemde klokkenspel. Na een brand in 1920 en de klokkenvordering in 1943 door de Duitse bezetter, is er nog één originele Hemonyklok in de Wijnhuistoren. Het is de grootste klok van het carillon en laat elk uur als uurslag van zich horen.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 36