JAARVERSLAG ARCHEOLOGIE 2016 Halvemaanstraat In het plangebied Halvemaanstraat wordt gebouwd aan een appartementencomplex met een parkeergarage en negen stadswoningen aan de Melatensteeg en de Halvemaanstraat. De voorbereidingen voor dit project lopen al een paar jaar. Zo is er in 2012 al een proefsleuvenonderzoek uitgevoerd om te kijken welke archeologische resten er in het terrein verwacht konden worden, maar door de crisis kwam de huizenverkoop niet op gang. Dit voorjaar trok de huizenverkoop aan en in juni zijn wij van start gegaan met het archeologische onderzoek. Het terrein is een schatkamer aan archeologische resten, waarvan we ook nu, na vier maanden onderzoek, nog niet alles hebben onderzocht. In het voorjaar van 2017 zal het tweede deel van het terrein, ten zuiden van de Halvemaanstraat, worden opgegraven. Uit het 13e eeuw bewoning geweest en is de grond omgeploegd. Bovenin de akkerlaag zijn ploegsporen waargenomen waar zand in gewaaid is. Door sterke riviererosie in de 13e - 15e eeuw, waarbij het Wichmondse deel van het rivierduin (inclusief de kerk van Liudger) door de IJssel werd opgeruimd, kwam er een grote hoeveelheid zand in de IJssel terecht, dat aan de linkerzijde van de IJssel weer werd afgezet. Bij het droogvallen van deze nieuwe zandplaten zal dit zand weer verstoven zijn en zich op het al bestaande rivierduin aan de rechterzijde bij een overwegende zuidwestelijke windrichting hebben opgehoopt. Dit proces lijkt zich in vier fasen voltrokken te hebben. De twee oudste fasen tonen dunne zandlaagjes, waarop zich tot twee maal toe een vegetatie ontwikkeld lijkt te hebben. Daarna werd een veel dikker zandpakket afgezet, hetgeen een behoorlijk geaccidenteerd terrein opleverde (zoals op historisch kaartmateriaal vanaf de 16e eeuw steevast wordt afgebeeld). Een laatste zandverplaatsing leverde een even dik pakket op. Het is echter niet uit te sluiten dat deze laatste zandverplaatsing het gevolg is van egalisatiewerkzaamheden. onderzoek blijkt dat het terrein al millennia lang in gebruik is, zo zijn de oudste vondsten a&omstig uit het mesolithicum en de jongste archeologische vondsten dateren uit de jaren zestig van de 20e eeuw. Het terrein is gelegen ten zuiden van het Ruytershofe, aan de Halvemaanstraat en de Melatensteeg, aan de noordkant van de 13e-eeuwse wijk Polsbroek. Het terrein ligt op het relatief hoge deel van de wijk, op een zandrug tussen de Berkel en de Laarstraat. De oudste sporen dateren uit de midden- en late bronstijd (1300-800 voor Chr.). Het gaat hier om een klein grafveldje met diverse concentraties crematieresten, 'Bronsbergen-Llatenearmband": Glazen La Tènearmband. Een foto van een kruis-emailfibula uit de 9e of 10e eeuw. Het terrein hoorde tot het erf (Derk op 't) Gemak. De eerste vermelding daarvan dateert uit 1702. Derk op 't Gemak zal een afsplitsing zijn van het middeleeuwse erf Stokebrand. De komst van dit erf is af te lezen aan de vondsten uit de bouwvoor. Die dateren vanaf de 18e eeuw. "Bronsbergenpostmeduinprofiel": Bodemprofiel door het Bronsberger rivierduin. Op de oude akkerlaag heeft zich in de late middeleeuwen een nieuw duin gevormd. Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 29