Ruitershofje De stichting doet meer houden omdat er toch niemand luistert.' Daarnaast zijn ook de weersomstandigheden en de seizoenen van invloed. Vrijwel de enige constante zijn de gezelligheid aan boord en de monumenten onderweg. De belangrijkste daarvan is de Berkelruïne, oftewel de waterpoort uit de 14 eeuw die deel uitmaakte van de stadsmuur en is gebouwd om Zutphen en de Nieuwstad met elkaar te verbinden. Vanaf het water zie je hem eigenlijk het best en is de bijna 700 jaar oude poort een behoorlijk imposant startpunt. Even verderop zit rechts, aan de overkant van de weg, het Ruitershofje. Gebouwd in 1897/1898 naar ontwerp van stadsarchitect Van Etteger in neo-Hollandse renaissancestijl. De gedenksteen met daarop de tekst 'Ruiters Hofie gesticht 1571 vernieuwd door Anthony Grote Broederschap' bevindt zich in de voorgevel van het poortgebouw en is vanaf de fluisterboot nog net te zien. Onderweg naar de Grote Gracht komen we onder de Jan Nieuwburg brug door en varen we langs de Stadsboomgaard, die zich mogelijk binnenkort het eerste groene gemeentelijke monument mag noemen. De Grote Gracht, toegevoegd aan de route van de schippers in 2009, biedt uitzicht op talloze omliggende monumentale panden. En natuurlijk werpen we ook een blik op de Spanjaardpoort. 'Kijk', zegt Walter Stellaart als hij wijst naar de steiger aan de Burgemeester Dijkmeesterweg. 'Deze hebben we vrij recent laten aanleggen voor ons Berkel Culinair-arrangement. We eten een hoofdgerecht bij Jan van de Krent, en dankzij deze nieuwe steiger kunnen we bijna voor de deur afstappen.' Dan varen we de gracht af en de stad uit. Hier geen monumentale panden meer langs de route, maar wel de eeuwenoude rivier die sinds 2014 ter hoogte van het Wijnhofpark weer meandert door het landschap. Stellaart: 'Hier huist ook ergens een ijsvogeltje.' De Stichting Toeristisch Varen bestaat uit een hechte club heren. Er heeft zich wel eens een dame gemeld die schipper wilde worden, maar dat werkt niet volgens Jan, die regelmatig ook buiten de boot de handen uit de mouwen steekt. De verlichting onder de Overwelving houden de mannen zelf bij en elke winter worden de boten onderhouden op de werf. Daarnaast wordt er ook regelmatig in eigen buidel getast als er iets geregeld moet worden. 'We hebben het water bij het Vogeleiland leeggehaald zodat onze boten om beide kanten van het eiland kunnen varen, er is een paardentram, fluisterkar, piratenboot en een bruidsboot toegevoegd en er zijn speciale arrangementen ontwikkeld zoals Rondom 12 en het Berkel Culinair-arrangement. Ook willen we een tillift-constructie realiseren, zodat ook minder validen mee kunnen met de boot'. En de heren vormen naast een hechte groep schippers ook een heus koor. Jan Nieuwburg: 'Bij ons jubileumconcert in maart jongstleden hadden we maar liefst 600 man publiek. Dat was waanzinnig. En we kunnen niet eens goed zingen hè!' 26 Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 26