Jubilerende fluisterboot Al 20 jaar een andere kijk op monumenten r >'z Het begon twintig jaar geleden met één boot en 1500 passagiers. Inmiddels liggen er zeven fluisterboten in de Berkel en krijgen jaarlijks ruim 30.000 mensen dankzij een tocht met de fluisterboot een bijzondere kijk op Zutphen. Vooral de Berkelruïne is nergens zo goed te zien als vanaf het water, in een fluisterboot. Voorzitter Jan Nieuwburg (73) van de Stichting Toeristisch Varen en schipper Walter Stellaart (69) stappen aan boord van de Droge Nap. Ondanks dat Jan inmiddels honderden, zo niet duizenden vaarten heeft gemaakt, heeft hij er nog zichtbaar veel plezier in. Onderweg vliegen de grappen en de grollen ons om de oren - ook dat doet hij al 20 jaar - maar ondertussen heeft de stichting wel serieus werk verricht. Want met 30.000 bezoekers per jaar behoort de fluisterboot tot de belangrijkste toeristische attracties van Zutphen. Het idee ontstaat ergens halverwege de jaren '90 als enkele horecaondernemers zich buigen over een manier om toeristen langer in Zutphen te houden. Jan haalt een Giethoornse punter naar Zutphen en dat blijkt een schot in de roos. Direct vanaf het begin weten de mensen de boot te vinden en dat aantal blijft groeien. Elke paar jaar komt er wel een boot bij, waardoor er inmiddels zeven boten varen en er 57 schippers zijn. Jan: 'We zouden misschien wel meer passagiers kunnen vervoeren, maar het moet ook leuk blijven. Drie afvaarten per dag zijn voldoende.' Berkelruïne Het leuke van de fluisterboot is dat het nooit verveelt. Elke tocht is anders. Jan Nieuwburg: 'Elke schipper heeft zijn eigen anekdotes en verhalen. De een is meer van de jaartallen en historie, een ander meer van de verhalen eromheen. En het publiek wisselt continu van samenstelling. Soms vertel ik aan een stuk door, terwijl ik bij een reünie m'n mond wel kan Zutphenseprachl.nlg

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 25