100 monumenten in 5jaar Zonder haar was Zutphense Pracht er nooit geweest. Maar na vijf jaar hoofdredactie, 10 edities van Zutphense Pracht en exact 100 monumenten heeft Agnes van Brussel (64) haar werkzaamheden als hoofdredacteur overgedragen. We lopen nog een keer langs haar favoriete plekken in de stad. Het Assenhuis Dat Bolwerck Hoofdredacteur Agnes van Brussel neemt afscheid De start van Zutphense Pracht ligt nog vers in het geheugen bij Van Brussel. 'Stylist Anne-Claire Gebbink, nu werkzaam bij Pura Vida in het prachtige Assenhuis, sprak me jaren geleden aan over een editie van Bossche Pracht. Dit was een prachtige glossy uitgave over stijlvol gefotografeerde monumenten en hun bewoners. Zoiets zou volgens haar in Zutphen ook mogelijk moeten zijn. We hebben dat toen samen opgepakt en al snel bleek er in Zutphen zeker iets soortgelijks mogelijk te zijn, maar wel met een iets soberder invulling. Styliste Anne-Claire haakte af vanwege de beperkte beeldmogelijkheden. Ik ben met vormgever Berthil van den Brink verder gegaan. Door het samenvoegen van de nieuwsbrieven 'Monumentaal' van de Gemeente Zutphen en 'Monument' van Stichting het Wijnhuisfonds is zo ruim vijf jaar geleden de eerste Zutphense Pracht ontstaan.' Een van de panden die Agnes het meest aan het hart ligt in de stad is Dat Bolwerck. Hier begon haar Zutphense carrière. 'Ik ben in 1980 naar de regio Zutphen verhuisd en mijn eerste baan in de stad was bij het Bureau voor Rechtshulp dat destijds gevestigd was in de rechtervleugel van Dat Bolwerck. Ik had vanuit mijn werkplek bij het raam uitzicht op de tuin en de Drogenapstoren. Met zo'n prachtig uitzicht raak je natuurlijk wel een beetje verwend. Veel monumenten in de stad waren in die tijd nog ontoegankelijk en je kon als bezoeker eigenlijk alleen genieten van de gevels. Wat ik heel mooi vind om te zien is dat die toegankelijkheid zoveel vergroot is. Ook bij Dat Bolwerck. Je loopt er nu zo naar binnen. Je kunt er genieten van een concert, van de expositie in de beeldentuin en tegenwoordig kun je er zelfs overnachten in de B&B. Daardoor gaat een pand leven en wordt de geschiedenis zoveel tastbaarder.'

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 22