Klok uit de Laarbinnenpoort? het Bornhof al zijn bezittingen aan het huis. De provisoren laten in 1836, zes jaar na zijn dood het uurwerk naar het rentmeestershuis, het hoofdgebouw, verplaatsen. Dat gebeurt door ene Bücker, horologiemaker in Zutphen, hetgeen blijkt uit de mededeling op de kwitantie, dat hij de 'wijzerstang' heeft moeten verlengen. Toch is het verwonderlijk, dat deze verplaatsing niet belangrijk genoeg gevonden werd om in de notulen van de provisorenvergadering te vermelden. Pas in 1851 komt het uurwerk ter sprake, als horologiemaker Bücker wordt aangesteld om het uurwerk te onderhouden. Een andere, oorspronkelijk eerdere, gedachten met betrekking tot de herkomst van het uurwerk was dat het zou kunnen gaan om het uurwerk van de Laarbinnenpoort die in 1853 is afgebroken. In de notulen van de vergadering van de provisoren van het Bornhof van 29 juni 1852 staat namelijk dat de stedelijke regering een verzoek heeft gedaan om het uurwerk van de Laarbinnenpoort op één der gebouwen van het Bornhof te mogen plaatsen in verband met het aftreken van deze poort. Echter, bij het doornemen van de correspondentie van het Bornhof uit 1852 duikt een rapport op van de aannemer/architect J. Lijsen. Daarin wordt gesproken over meer dan één gewicht, gaandewerk én slagwerk, waardoor het dus niet kan gaan over het huidige uurwerk op het Oude Bornhof dat geen slagwerk heeft. Daarnaast blijkt uit notulen uit 1851, waarin de eerder genoemde horologiemaker Bücker belast wordt met het opwinden en onderhouden van een uurwerk, dat er dus al vóór 1852 een uurwerk aanwezig was op het Oude Bornhof. Daarmee is met zekerheid te zeggen dat de klok op het Oude Bornhof niet aftomstig is van de Laarbinnenpoort. En dus is de sleutel naar de herkomst van de klok op het Oude Bornhof nog steeds niet gevonden. Al heeft Melgert Spaander wel een vermoeden waar hij mogelijk vandaan zou kunnen komen. 'En dat gaan we de komende periode onderzoeken.' Dit onderzoek naar de herkomst van de klok op het Oude Bornhof is uitgevoerd door Melgert Spaander, Sjoerd Galema en Melia van der Leur. Zutphensepracht.nl 21

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 21