Een unieke klok Volledige restauratie DE OUDEBORNHOF Huize Borro, het hoofdgebouw op het Oude Bornhof waar de klok hangt, dank zijn naam aan kanunnik Borro, die in dienst was van de Sint- Walburgiskerk. Kort voor 1320 kocht hij een stuk grond met een huis tussen de Zaadmarkt, de latere Bornhovestraat en de Schupstoel. In 1320 stelde Borro een testament op waarin hij dit huis en het hofje vermaakte aan de armen en behoeftigen. Ook liet hij opnemen dat het beheer van huis en hof was opgedragen aan het bestuur van de stad Zutphen en dat het eigendom nooit mocht worden verkocht. Na zijn dood trad zijn wilsbeschikking automatisch in werking en bood zijn erfenis eeuwenlang onderdak aan arme Zutphenaren. werden aangetroffen, waren in slechte staat en onbruikbaar geworden. Net als de restanten van de grote maanschijf, die zichtbaar hadden geleden onder wisselende weersomstandigheden. Gelukkig bood de originele wijzerplaat voldoende aanwijzingen over het oorspronkelijk uiterlijk en de ontbrekende mechanische constructie. Mede vanwege de kosten werd besloten om de wijzerplaat te kopiëren en het maanvenster dicht te maken met een vaste maanschijf erachter. De datumwijzer werd weggelaten om verwarring met de minuutwijzer te voorkomen en om dezelfde reden werden de 31 datumcijfers niet in de geschulpte rand aangebracht. Zo zou het altijd mogelijk zijn om later alsnog een draaiende maanschijf en datumaanwijzer aan te brengen. De klok aan de Oude Bornhof was echter niet zomaar een klok. De maan en datumwijzing maakten de klok dermate uniek dat extra zorg en aandacht gerechtvaardigd waren. Al bleef het raadselachtig hoe en waarom de klok juist op de Oude Bornhof terecht is gekomen. In een aantal grote Europese steden zijn als statussymbool gecompliceerde uurwerken met astronomische aanwijzingen en bewegende figuren te vinden. Maar niet zoals hier in Zutphen in een besloten ho^e met vermoedelijk alleen een praktisch doel. Spaander: 'Dat een uurwerk was uitgerust met een datum en een maanstand was indertijd voor staande klokken die binnenshuis stonden, zeker niet ongebruikelijk. Het af kunnen lezen van de maanstand was immers belangrijk voor hen die er in het donker nog op uit moesten omdat er destijds amper openbare verlichting was. Maar vanwege de kwetsbaarheid van het mechaniek werd dit voor klokken buiten niet of nauwelijks toegepast. Voor openbare uurwerken was het juist gebruikelijk dat ze een slagwerk hadden zodat je in het donker kon horen hoe laat het was. En dat heeft de klok op het Oude Bornhof juist weer niet.' 2009 opnieuw de opdracht om de reconstructie van de klok uit te voeren. Ditmaal compleet. Daarvoor moesten de wijzerplaten opnieuw onderzocht worden. Daarbij stuitte hij echter op een probleem, want de wijzerplaten bleken niet meer in het museumdepot te staan. Na een zoektocht werden ze uiteindelijk in een schuurtje van het Nieuwe Bornhof terug gevonden. Aan de hand van de nog aanwezige sporen en losse onderdelen op deze wijzerplaten kon Spaander het ontbrekende raderwerk exact berekenen en op tekening laten zetten. Vanwege de kwetsbaarheid werden de nieuwe onderdelen bijgemaakt van duurzame materialen die goed bestand zijn tegen weersinvloeden. André Bossenbroek van Care Technics kopieerde vervolgens exact de maanschijf. De datumwijzer van roestvrij staal werd zwart geschilderd en valt daardoor vrijwel weg tegen de achtergrond, waardoor alleen het bladgouden sikkeltje in het oog springt. Vanwege het unieke karakter van de klok kreeg Spaander in Zutphensepracht.nl 19

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 19