De mysterieuze gevelklok van het Oude Bornhof Oude Bornhof 55-77 Als je tussen de panden aan Zaadmarkt 99 en 103 onder het poortje door richting de Oude Bornhof loopt, zie je helemaal bovenin het hoofdgebouw een klok zitten. Een klok uit de periode 1775 - 1800 die dankzij de maan en datumaanwijzing zeer uniek is. Vooral omdat in vroegere tijden dit soort openbare klokken niet vaak voor kwamen. Het Oude Bornhof stamt uit omstreeks 1300 dus door wie en wanneer de klok is tege- voegd? Dat wist niemand. Alle reden voor een onderzoek. De eerste restauratie in 1980 We schrijven het jaar 1980 als klokkenrestaurator Melgert Spaander benaderd wordt over 'een gevelklok die in het afsluitluik had gezeten van de dakkapel van het Oude Bornhof. De resten van deze klok lagen in het depot van het Stedelijk Museum. 'Het uurwerk was vuil, zwaar geroest, incompleet en het gewicht met katrol ontbrak', aldus Spaander. Nader onderzoek wees bovendien uit dat het uurwerk oorspronkelijk was uitgerust met een datum en een maanstand. Maar zowel de datumwijzer als de raderwerken voor het aangeven van de maanstand ontbraken. 'Aan sporen in het uurwerk was nog wel te zien dat op de achterkant een wijzerplaatje had gezeten met zowel een uurwijzer als een minuutwijzer om de klok nauwkeurig gelijk te kunnen zetten.' Naar voorbeeld van Achterhoekse klokken werden de missende onderdelen bijgemaakt, evenals het ontbrekende uurrad. Met een gewicht en een katrol eraan kon de klok, net als voorheen, weer een week lopen zonder opgewonden te hoeven worden. De twee verschillende versies van de buitenwijzerplaat die in het museum

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 18