'STADSBOOMGAARD ZUTPHEN, BLOEIENDE HISTORIE' Kop van Warnsveld De Bleek Vogelpark De interesse voor het tuinhistorisch onderzoeks rapport over de Stadsboomgaard bleek zo groot, dat er ook een publiekseditie is gerealiseerd. De bewerking van de tekst en de opmaak is door professionals op vrijwillige basis gedaan en wordt bekostigd door diverse Zutphense organisaties, waaronder de gemeente Zutphen. De full colour uitgave wordt gebonden in a5 formaat en bevat veel foto's en plattegronden. Het boek kost 19,95 euro en de opbrengst komt ten goede aan de instandhouding van de Stadsboomgaard. Het boek is vanaf 17 mei te koop bij de Zutphense en Warnsveldse boekhandels. de tuinhistorische periode aan het eind van de 17e eeuw. Een combinatie waar verleden en heden samenkomen. De gemeente Zutphen wil zo bijvoorbeeld de ontwikkelingsgeschiedenis en samenhang van de tuin- en parkaanleg van de 'Kop van Warnsveld', te weten De Hof, Villa Alpha en Huis Welgelegen laten onderzoeken. Mogelijk zijn de tuinhistorische waarden dermate hoog, dat een aanwijzing als groen monument hiervan gerechtvaardigd en/of wenselijk is. Met de circa zeventig fruitbomen op dit meest gefotografeerde plekje van Zutphen gaat het de laatste jaren slechter. Om te komen tot een historisch verantwoord herstel van de boomgaard en herinrichting van de Bleek wordt in opdracht van het Wijnhuisfonds tuinhistorisch onderzoek gedaan, waarmee de herkomst en de leeftijd van de boomgaard kunnen worden vastgesteld. De plek dankt zijn naam aan een relatief korte periode waarin het als bleekplaats werd gebruikt door wasserij Wissink. Op het grasveld werd het wasgoed uitgelegd, waarna het door een chemische reactie met het gras gebleekt werd, een 19e-eeuws fenomeen. In de 17e en 18e eeuw werd de grond verpacht aan burgers en bedrijven. Om binnen te komen werden in de stadsmuur doorgangen gemaakt. De zogenaamde 'benedentuin' werd onder meer gebruikt als tuin, boomgaard en naar het schijnt in de 15e eeuw ook als wijngaard. De boomgaard leverde met abrikozen, bessen en pruimen grondstoffen voor de bekende Zutphense brandewijnstokerij van de firma Mispelblom. Op de plek waar nu het witte huis staat, stond de Doodgraverstoren die bewoond werd door de doodgraver van de stad. Op de Bleek staan veel oude appel- en perenbomen van oude rassen en een monumentale mispelboom. Met de uitkomsten van het onderzoek zal dit jaar een toekomstplan van de Bleek worden opgesteld. Stichting Vogelpark Stadsboomgaard Zutphen vraagt aandacht voor de oude aanleg van het Vogelpark met de dierenweide. Het park achter de oude stadsmuren van Zutphen is in het midden van de 20ste eeuw aangelegd op de noordoostelijk gelegen Zutphense verdedigingswerken. De Grote Gracht, die ook deel uitmaakte van de vestingwerken van Dirk Adriaanzoon Schelven, vormde later een belangrijk element bij de aanleg van het Vogelpark. Anno 2017 is het Vogelpark onderhevig aan slijtage. De eens zo majestueuze kastanjes in de dierenweide zijn in verval doordat ze door ouderdom, schimmels en paddenstoelen zijn aangetast en nog maar een schim zijn van weleer. Het park wordt belast door hangjongeren. Tuinhistorisch onderzoek van het historische Vogelpark kan handvaten bieden om het park aan de rand van de binnenstad weer de allure van weleer te geven. Tekst: Alize Hillebrink STADSBOOMGAARD iL» Zutphensepracht.nl 17

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 17