Stadsboomgaard mogelijk eerste groenmonument Groen erfgoed De spanning onder de betrokkenen is groot. Na jarenlange inzet besluit het Zutphens College van B&W binnenkort of de historische Stadsboomgaard aan het Bongerdspad aangewezen wordt als eerste gemeentelijk groenmonument van Zutphen. De bijna vergeten boomgaard aan de rand van het Vogelpark werd vijf jaar geleden in ere hersteld. Het groene predicaat beschermt tegen ongewenste ingrepen en zorgt voor behoud van de boomgaard voor de generaties na ons. Anno 2012 wist nog bijna niemand dat er ooit sprake was van een boomgaard aan het Bongerdspad in Zutphen. Op het schiereiland bij het Vogelpark herinnerde nog een tiental fruitbomen aan de oorspronkelijke bestemming. Meer dan de helft van de boomgaard was al verloren gegaan in de jaren '80 door de bouw van basisschool de Bongerd. Het perceel, dat eigendom is van de gemeente, werd wel gemaaid maar de fruitbomen werden niet onderhouden. Met de herplant van 27 oude fruitrassen in 2012 werd het weer een boomgaard die sindsdien onderhouden wordt door buurtbewoners en vrijwilligers van IVN (Instituut voor natuureducatie en duurzaamheid). De boomgaard telt nu vierenveertig fruitbomen, waarvan sommige soorten nog maar sporadisch voorkomen in Nederland. Om dit laatste stukje b(l)oeiende stadshistorie te behouden voor de toekomst tekende de gemeente begin 2013 de intentieverklaring om de boomgaard aan te wijzen als gemeentelijk groenmonument. Alleen het juiste (aanwijs-) beleid hiervoor moest nog worden geformuleerd. Een groep

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 15