ZUTPHEN WINT BNG BANK ERFGOEDPRIJS TIEN MILJOEN EURO VOOR EIGENAREN RIJKSMONUMENT prijs Zutphen heeft op 24 maart de BNG Bank Erfgoedprijs 2017 gewonnen. Daarmee won onze stad, behalve complimenten en lof van de jury, een oorkonde en geldprijs van 25.000 euro. Hendrik Haafkens, boegbeeld Erfgoed bij de gemeente Zutphen: 'Wij zien de prijs echt als aanmoedigingsprijs' Bij de prijsuitreiking waren naast Haafkens ook burgemeester Annemieke Vermeulen, wethouder René Sueters, Agnes Koster, adviseur monumentenzorg en stadsarcheoloog Michel Groothedde aanwezig. De BNG Bank Erfgoedprijs wordt uitgereikt sinds 2010 en Zutphen is de eerste Gelderse gemeente die de prijs in ontvangst mocht nemen. Hendrik Haafkens: 'College en raad hebben met de Cultuuragenda 2016 een stevige ambitie neergezet. We gaan deze prijs inzetten om deze ambitie nog eens te versterken. In 2017 willen we met het prijzengeld een educatie- en onderzoeksproject rondom de St. Jan en de Nieuwstad vormgeven. We verwachten met hulp van bijvoorbeeld scholen en universiteiten hier een prachtig project van te kunnen maken.' Het juryrapport De BnG Bank Erfgoedprijs prijs gaat jaarlijks naar de gemeente die het beste beleid voert op het gebied van erfgoed in de breedste zin zoals monumenten, archeologie, museale collecties en immaterieel erfgoed. De andere genomineerde steden dit jaar waren Breda, Den Haag, Hoorn en Oldenzaal. Volgens de jury liet Zutphen de andere kanshebbers achter zich omdat Zutphen het imago van de zeventiende-eeuwse historische stad ontstijgt. Verder kenmerkt de Hanzestad zich volgens de jury door bijzondere betrokkenheid, zelforganisatie en professionaliteit van bewoners. Ook roemde de jury Zutphen omdat er sprake is van een uitzonderlijk goede combinatie van bottom-up initiatief vanuit de gemeenschap en regie van bovenaf door de gemeente. Een inwoner op straat zei: 'We geven elkaar de ruimte omdat we ruimte hebben.' Tenslotte speelt volgens het juryrapport erfgoed ook een belangrijke rol in het creëren van een aantrekkelijk ondernemers- en vestigingsklimaat. Er is een aantal grootschalige projecten gaande zoals het stationsgebied en de IJsselkade, waar erfgoed structureel in mee wordt genomen. Erfgoedbeleving Tijdens de presentatie beargumenteerde de nieuwe burgemeester van Zutphen, Annemieke Vermeulen, waarom de stad zich heeft aangemeld voor de prijs. 'Binnen de regio is Zutphen goed bekend als erfgoedstad, maar we willen meer bekendheid! Na de crisis wil Zutphen echt uitpakken op het thema erfgoed. Niet als een leuke binnenstad met historisch winkeldecor of een achtergrond voor historische evenementen, maar met een echte erfgoedbeleving. Daarnaast werken we aan een programma binnenstad waarin de sociaaleconomische ontwikkeling van de komende jaren gekoppeld wordt aan de ontwikkeling van erfgoed in de binnenstad. We zetten dus met inwoners, bedrijven en instellingen echt iets nieuws neer en daar zijn we trots op. Het was de hoofdreden om ons aan te melden.' Goed nieuws voor alle eigenaren van een rijksmonument: Minister Bussemaker heeft €10 miljoen vrijgemaakt voor energiebesparende maatregelen. 'Met deze investering maken we het voor bezitters van monumentale woningen ook aantrekkelijk om energie te besparen. Restauratie van een monument draagt dan niet alleen bij aan behoud van het erfgoed maar ook aan behoud van de leefbaarheid van ons land aldus minister Bussemaker. De regeling wordt ondergebracht bij het Nationaal Restauratiefonds. Jaarlijks is nu al zo'n €30 miljoen beschikbaar voor eigenaren van monumentale woningen. Daar komt nu eenmalig €10 miljoen bij voor energiebesparing. U kunt als monumentenbezitter uit het fonds een lening met lage rente krijgen, waarvan de opbrengsten weer terugvloeien in het fonds. Vanaf 1 juni kunt u als eigenaar één gecombineerde lening aanvragen voor de restauratie van uw pand én de energiebesparende maatregelen. bngbank erfgoed Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 13