Het is mooi om te zien dat Zutphen jaren geleden al heeft ingezet op erfgoed Hippe zusje van de binnenstad Stad met smoel Wereldfaam rondleiding door Zutphen door toenmalig burgemeester Arnold Gerritsen, was ze verkocht. 'Ik was als bestuurder onder de indruk van de mooie binnenstad en het aantrekkelijke aanzicht met prachtige gevels. Stiekem keek ik op Google naar de leeftijd van de burgemeester en dacht toen al: goed opletten als Zutphen vrij komt. Zutphen stond dus al langere tijd op mijn shortlist van favoriete steden. Ik heb een goede tijd gehad in Leusden, maar op een gegeven moment zat mijn werk er voor mijn gevoel op en wilde ik graag de overstap maken naar een stad.' En die karaktervolle stad heeft ze inmiddels aardig leren kennen. 'Zutphen heeft veel gezichten. Enerzijds is daar die prachtige historische binnenstad met al haar leuke straatjes, prachtige panden en verrassende winkeltjes. Elke dag stuit ik wel weer op een bijzondere plek die ik nog niet kende. Bijzonder dat ons erfgoed zo mooi bewaard is gebleven. Maar de 'overkant' vind ik minstens zo interessant. En daarmee doel ik op de Noorderhaven die volop in ontwikkeling is. Het Koelhuis, de Broodfabriek, het Clean Tech Center, de nieuwe haven: dit deel van de stad zie ik als het hippe zusje van de Grande Dame die de binnenstad is. Het is een broedplaats van nieuwe ideeën en ik denk dat dit deel van Zutphen ongetwijfeld jonge mensen zal aanspreken en jonge gezinnen zal trekken. Het valt me alleen ook op dat er nog veel onbekendheid is en dat niet iedereen elkaar weet te vinden. Ik zie het als een uitdaging en ook als mijn taak om die beide gezichten van Zutphen met elkaar te verbinden.' Achttien is Vermeulen als ze Apeldoorn verruilt voor Amsterdam om daar kunstgeschiedenis en archeologie te studeren aan de Vrije Universiteit Amsterdam. Na haar propedeuse zet ze die studie voort aan de Universiteit Leiden en daar studeert ze in 1990 af. Of haar achtergrond als kunsthistoricus haar keuze voor Zutphen heeft bepaald? 'Het goed bewaard gebleven culturele erfgoed van Zutphen is natuurlijk heel bepalend voor de stad. Toen ik een overstap wilde maken, wilde ik ook graag een stad met smoel. Dat heeft Zutphen zeker.' Annemieke Vermeulen had bijna niet op een beter moment kunnen beginnen in Zutphen en lijkt met de neus in de boter te vallen. Recent werd bekend dat onze binnenstad behoort tot de tien beste binnensteden van de middelgrote steden van Nederland. De Marstunnel verkreeg wereldfaam door te figureren in een internationale reclamecampagne van Apple, en het Azure Magazine, een Amerikaans tijdschrift voor architectuur, nam de nieuwe parkeergarage op in een internationale lijst van acht bijzondere ontwerpen voor parkeergarages. En dan sleepte Zutphen eind maart ook nog eens de BNG Bank Erfgoedprijs in de wacht. Is er eigenlijk nog iets te 10 Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 10