Brocante brengt kleur op de Groenmarkt Begin 2015 verhuisde Gérardine Korteweg Maris samen met man en dochter van een boerderijtje in het Twentse Goor naar De koning van Zweden, een onopvallend en sober rijksmonument aan Groenmarkt 13. Na een korte, maar ingrijpende restauratie van de winkelruimte, opende een half jaar later haar brocanterie en galerie die het pand én de markt een totaal ander aanzien gaf. Reconstructie vide Materiaaluitsparingen Korvjjy Wie regelmatig over de Groenmarkt komt, kan het niet zijn ontgaan. Schuin tegenover de Wijnhuistoren verscheen een jaar geleden opeens een open winkelpui met een kleurrijke uitstalling van opgeknapte, oude meubels: hier zit brocanterie en galerie De Koning van Zweden. "We hebben het pand gekocht vanwege de winkelruimte," zegt eigenaar en bewoonster Gérardine Korteweg Maris. In Goor werkte ze als tekendocent en -therapeut en aanvankelijk zocht het gezin een pand met een atelier- of praktijkruimte. Omdat ze oude meubels opknappen nog leuker vindt, ontstond langzaam het idee voor een eigen winkel. "Op 12 september vorig jaar zijn we geopend en sindsdien is de winkel enorm gegroeid. En wat zo leuk is, niet alleen het winkelend publiek, maar ook winkeliers noemen ons een aanwinst voor de markt en de stad." Het woonhuis boven was zo'n twintig jaar terug gerenoveerd. Gérardine: "Daar konden we zo in. Het opknappen van de winkel had onze prioriteit." De Jugendstil-winkelpui uit 1908 was eind jaren zestig al aangepast en later met garagedeuren dichtgemaakt. De vorige eigenaar, kunstenares Krin Rinsema, gebruikte de achterliggende ruimte als atelier en berging. "Het was heel hokkerig en donker. Overal zaten gipswandjes en gipsplaten tegenaan. Die hebben we allemaal weggehaald en de oude muren, okergele balken en andere details weer zichtbaar gemaakt." Tijdens het verwijderen van een lage tussenverdieping, ontdekte aannemer Christiaans de sporen van een verdwenen stuk vide op de zijmuren. De oorspronkelijke vide met balusters is daarna door hem gereconstrueerd. Om de vide bij de winkel te trekken, is in de werkplaats achter de winkel een trap geplaatst, zodat klanten ook naar boven kunnen. Gérardine en haar echtgenoot Han wisten nauwelijks iets van monumenten, maar hebben in korte tijd veel bijgeleerd. "Peter Christiaans vertelde ons dat aangebrachte veranderingen in een monument reversibel moeten zijn. Daarom heb ik de muren in de winkel gestuukt met leemstuc en niet met cement, want dat krijg je er niet meer af." Van één zijmuur bikte ze een deel van de pleisterlaag af om de middeleeuwse kloostermoppen zichtbaar te maken. Daarbij kwamen ook gemetselde bogen tevoorschijn. "Veel klanten stellen er vragen over. We dachten eerst dat het om restanten van een raam of doorgang ging, totdat de gemeentelijke bouwhistoricus ons uitlegde dat in de middeleeuwen op deze manier materiaal werd uitgespaard." Zutphensepracht.nl 9

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 9