H ACTUALITEITEN WIJNHUISFONDS OUDE GASLAMPEN AAN DE ACHTERGEVEL VAN DAT BOLWERCK VERDUURZAMING OUDE BORNHOF Vlak na de oorlog waren er in Zutphen nog veel gaslantaarns als straatverlichting. Ze werden automatisch ontstoken vanuit de gasfabriek. Dat gebeurde door de gasdruk tijdelijk te verhogen. Dat was niet altijd even eenvoudig. Een deel van gaslantaarns ging niet aan. Lantaarnopstekers werden er dan op uit gestuurd om de weigerachtige lantaarns aan te steken. Langzaam maar zeker werden de lampen vervangen door elektrische verlichting. "Zo jammer dat er veel van die fraaie oude lampen verloren gingen," verzucht Jaap Ketel. Zijn vader werd na de oorlog in 1947 directeur van het gemeentelijk energie bedrijf en onder zijn leiding werden de gaslampen vervangen. Ketel: "Honderden gaslampen werden opgekocht en vernietigd vanwege het koper dat in de lampen zat. De bovenkant was van koper en de leidingen ook. Mijn vader hield een paar gaslampen over die in de familie bleven." Maar Jaap Ketel vond het jammer om ze ongebruikt te laten. Hij had er nog twee liggen die hij met veel zorg restaureerde. "Ik heb het oude glas uit Duitsland laten komen en er ledverlichting in gemaakt." Hij bood ze het Wijnhuisfonds aan, omdat ze daar in goede handen en op een goede plek terecht zouden komen. Bij het Wijnhuisfonds dachten ze direct aan Dat Bolwerck, waar Vincent Peppelenbosch naast zijn woonhuis een kunstencentrum en Bed &Breakfast heeft. Hij wist wel een mooie plek aan de achtergevel, een plek waar juist ook licht nodig is voor de ingang van minder validen. In het voorjaar is de verbouwing van de rechtervleugel van Dat Bolwerck gereed en kunnen ze worden opgehangen. Jaap Ketel is blij met deze bestemming, omdat hij de plek ook goed kent uit zijn jeugd. "Vroeger haalde ik er mijn bibliotheekboeken." Er is nog een mysterie rond de lampen dat hij graag zou zien opgelost. Op een van de lampen staat een inscriptie: 1835-1935 H. Sibbink. Het is hem niet gelukt te achterhalen wie of wat deze Sibbink was. Hij vermoedt dat het een bedrijf was in de achterhoek dat in 1935 honderd jaar bestond. Maar de naam is tot nog toe onvindbaar. Wie weet kan een lezer hem op het goede spoor brengen, zodat de lamp nog een stukje geschiedenis ontsluit. (Tips graag naar de redactie). De afgelopen maanden is het Wijnhuisfonds gestart met groot onderhoud in de woningen aan het Oude Bornhof. Dit onderhoud beoogt vooral verduurzaming. Alle aanwezige schuiframen worden vervangen door nieuwe schuiframen met monumentale isolerende beglazing, ventilatieroosters en optimale tochtwering. De isolatiewaarde van de woningen neemt hierdoor toe, mede door de nieuwe en verbeterde kierafdichting. Tevens wordt de functionaliteit van het raam verbeterd. De contragewichten in het kozijn worden vervangen door een nieuw systeem, zodat de ramen gemakkelijk open en dicht schuiven, ondanks toename van het gewicht. In de schuiframen wordt een ventilatievoorziening gecreëerd die van binnenuit regelbaar is. Hierdoor kunnen de bovenramen vastgezet worden en zullen de bedieningsstokken voor de bovenramen overbodig zijn. De maatregelen worden uitgevoerd om de woningen meer comfort te bieden en energiebesparing te realiseren. Voor de bewoners betekent dit een financieel voordeel. Ze betalen geen huurverhoging, maar krijgen wel een lagere energierekening. Een belangrijke doelstelling van het Wijnhuisfonds is: 'wat monumentaal is moet behouden blijven'. Het Oude Bornhofcomplex is in de jaren '70 verbouwd tot woningen, waarbij de kozijnen destijds op een ambachtelijke manier zijn gereconstrueerd. Het feit dat hier maar beperkt sprake is van monumentale ramen, is een van de redenen waarom de gemeente bereid was, om mee te werken aan het vervangen van de ramen. Het Wijnhuisfonds is er wel trots op dat de nieuwe ramen een wijze van verduurzaming betekenen, waarbij nauwelijks inbreuk wordt gedaan op de monumentale uitstraling. De achterzijde van het complex is van minder monumentale waarde, hier zal de nadruk dan ook komen te liggen op maximaal isoleren in plaats van het exact vervangen van de ramen. Het onderhoud wordt gefaseerd uitgevoerd door Wolters TVO, schildersbedrijf Wolters BV en Dijkman Bouw B.V. De eerste fase waarbij de nummers 33 t/m 53 zijn betrokken is al gereed. In 2017 zijn de nummers 3 t/m 31 aan de beurt en in 2018 de nummers 22 t/m 34 en 2 t/m 4. Bm Zutphensepracht.nl 7

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 7