Vorige bewoners Een eigen domein gleuven werden gehakt, waar de balken van het nieuwe huis van 1629 tussen de bestaande muren kon worden aangebracht om die vervolgens weer dicht te metselen. De tweede en de derde verdieping hebben nooit echte vensters met glas gehad, alleen luiken. Dat had alles te maken met de graanopslag die er in zat. Bij het verwijderen van oude vloeren kwamen nog handenvol graankorrels te voorschijn. Inmiddels is er voor het wooncomfort een isolatiegevel met ramen achter de oude gevel aangebracht. Het pakhuiskarakter is gebleven. Met het weghalen van behang en betimmeringen komen relikwieën van vorige bewoners te voorschijn. Een tekening van een cowboy en indiaan op de slaapkamer van de zoon van de familie Brus die hier van 1922 tot 1966 woonde en een kruidenierswinkel dreef. Op de zolderverdieping vonden ze bij het slopen nog een envelopje met negatieven van een bewoonster in de Tweede Wereldoorlog. Frank had al gauw in de gaten dat je deze negatieven goed kon veranderen in positieve beelden op de iPad en i-phone. "Welk verhaal zit achter deze negatieven," vraagt Eveline zich af. "We gaan nog op zoek naar het verhaal achter de foto's". Het pand veranderde door haar bewoners van bierhandel tot graanhandel, tot kruidenierswinkel en tenslotte tot een antiek- en edelstenenwinkel. Straks zal het pand een woonhuis zijn van een gezin, waarvan de winkelruimte de voordeur is en de winkel hun culturele atelier. Op Monumentendag bleek het pand al veel belangstellenden te trekken. Maar liefst 75 bezoekers kregen een rondleiding, waarbij Frank en Mechteld voor de koffie zorgden. Michel. Ze zijn er allebei dik tevreden mee. Nog meer omdat ze in hun tijdelijke huisvesting samen op een kamer moeten slapen. Bijzonder in Franks kamer is het hijswiel van het oude pakhuis. "De hijsinstallatie is nog compleet en functionerend. Aanvankelijk werd inpandig gehesen. Later werd de hijsbalk buiten aan de gevel gemaakt. Dat gebeurde hier rond 1830. Daardoor bleef de topgevel bewaard" licht Michel toe. In deze kamer kan je je echt een concrete voorstelling maken van het laden van nieuwe graanvoorraden in vroeger tijden. Bijzonder is het dat de planken van het plafond van Mechtelds slaapkamer aan de achterzijde zijn verwijderd en opnieuw gebruikt voor de restauratie van het plafond in Franks kamer. Zo kwam de mooie oude sporenkap in haar kamer in het zicht. De hoge nieuwe dakkapel heeft ze zich al helemaal eigen gemaakt als een heerlijk plekje om in de vensterbank te zitten en uit te kijken over het dakenlandschap. Hier boven is al iets te zien van de kleuren die met veel zorg worden uitgekozen. Slopen en schilderen zijn de taken die ze voornamelijk zelf uitvoeren. Voor de restauratie is het Vordense restauratiebedrijf Schotman aan het werk. Als deze Zutphense Pracht gepresenteerd wordt heeft de verhuizing waarschijnlijk al plaats gevonden. Eveline: "we worden er soms stil van hoe alles klopt, elke ruimte bijzonder is en dat dit moois straks van ons mag zijn. Er moet nog veel gebeuren, maar kijk eens wat we al tot stand hebben gebracht!" Agnes van Brussel De zolder is het domein van Mechteld en Frank. "Mechteld krijgt het meeste kubieke meters en Frank vierkante meters," vertelt 6 Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 6