11 fctó ti eerste stukken zachtboard en hardboard van de muur. Ik schat dat we afgelopen jaar totaal dertig kuub zooi hebben verwijderd uit dit pand. Het was heel bijzonder dat we, op die eerste dag als nieuwe eigenaren, achter het hardboard van de winkelruimte meteen een gotische kaarsnis vonden. Die kaarsnis was de eerste vondst van vele. Het betekende dat er op tal van plekken nog bouwsporen zaten van het afgebroken huis uit 1400. De oude muur die het oorspronkelijke huis deelde met de buren bestaat immers nog steeds." Behang ilill £5 De vier gezinsleden Groothedde doen hun verhaal in een soort bouwkeet, die in de winkel is getimmerd. Hier drinken de aannemer en iedereen die aan het werk is bij de restauratie hun bakje koffie. Nog even ontneemt de bouwkeet het zicht op de fraaie winkelruimte. Maar de granieten vloer is wel goed zichtbaar en je kunt duidelijk zien waar de toonbank stond. "Straks wordt dit een ruimte voor alle mogelijke culturele activiteiten." vertelt Eveline. Het lijkt me leuk als hier een voorstelling is van bijvoorbeeld Gast in Zutphen of het Cellofestival. Dat zou zelfs in de kelder kunnen. We willen op den duur de oorspronkelijke ingang van de kelder naar buiten weer in oude staat herstellen. De kelder heeft stahoogte en is mooi droog. Ze heeft alleen wat te lijden van het regenwater vanaf de straat dat via de oude opgang binnenkomt." In de archieven vond Michel nog een bijzonderheid over de kelder: Hier stond in 1629 het stadsbestuur van Zutphen om een conflict te beslechten tussen de buren en de nieuwe eigenaar Sackers, de biervoerder. Het ging over beerputten, die in de kelder uitkwamen. In oude huizen kom je verschillende bouwstijlen tegen en soms moet je kiezen welke stijl de voorkeur verdient in een ruimte. Waren ze het er net over eens dat ze de eetkamer, net als de woonkamer, negentiende-eeuws zouden restaureren, bleek er nog een zeventiende-eeuwse vakwerkwand te voorschijn te komen, die gerestaureerd kon worden. De geschiedenis van het pand zie je ook heel mooi terug in de lagen behang. In de woonkamer kwam, na heel veel lagen, groen en blauw behang met bloemkransen uit 1835-1850 tevoorschijn. "Dat willen we bewaren en ook stukken van de jongere behanglagen uit de periode tussen 1860 en 1915 laten we bewust zitten." De woonkamer heeft een schouw uit ongeveer 1860. Aan de achterzijde komt de woonkeuken met openslaande deuren naar een terras. Er staat al een fraaie kerkbank voor de eettafel. Nu nog een mooie oude tafel zien te vinden. Zoveel mogelijk oud materiaal hergebruiken: dat is een sport die ze allemaal graag beoefenen. In het keukentje op de begane grond zitten oude esterikken in rood en grijs. De grijze lagen op de binnenplaats opgeslagen en de rode komen uit een slooppand in Zutphen. En ook de tegels van Belgisch hardsteen van het dakterras boven zijn tweedehands. Ze werden weggegooid en konden nog net uit de container worden gered. Prachtig is de voorkamer op de tweede verdieping met het lage plafond van donkere grenen balken met sleutelstukken. "Dit lijkt wel het ruim van een oud VOC-schip," vindt Eveline. Als gezin bestempelen ze deze kamer als bijzondere kamer. Ook hier weer contouren van het middeleeuwse huis. Je ziet hoe er in de oude muur C..XX At* L -

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 5